Przedsiębiorcy okupują samochodowe salony

Najnowsze

Aktualizacja:

W listopadzie Polacy kupili niemal 34 tysiące nowych samochodów - najwięcej od kwietnia 2004 roku. To przedsiębiorcy spieszą się z zakupami przed zawieszeniem pełnego odliczenia VAT - tłumaczy w TVN CNBC Wojciech Drzewiecki z analizującego motoryzacyjny rynek Instytutu Samar.

Jak wynika z prowadzonych przez Samar statystyk, w listopadzie tego roku sprzedano w Polsce 33 tys. 914 nowych samochodów osobowych. To o 11,69 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu i o 25,85 proc. więcej niż rok wcześniej.

Ogółem od stycznia do listopada tego roku dilerzy i producenci sprzedali 297 tys. 603 nowe auta osobowe; czyli o 2,02 proc. więcej niż przed rokiem.

Sprzedaż napędzana VAT-em

Zdaniem szefa Samaru Wojciecha Drzewieckiego, taki wzrost sprzedaży to w dużym stopniu efekt zmian w przepisach, radykalnie ograniczających przedsiębiorcom prawo do odliczania podatku VAT zawartego w cenie pojazdu. - Historia kołem się toczy, wynik podobny do kwietnia 2004, a przypomnijmy, że wtedy także był to okres przed zmianami w podatku VAT. To VAT jest czynnikiem determinującym poziomy sprzedaży i wszystko wskazuje na to, że do końca roku ten trend się utrzyma i przedsiębiorcy kupią zdecydowaną większość aut na polskim rynku. Prywatni nabywcy wykupią mniej niż połowę samochodów, a być może nawet będzie to liczba bliższa 40 procentom - mówił Drzewiecki przed kamerą TVN CNBC.

Inny czynnik to wejście w życie normy EURO V, która stawia wyższe wymagania w zakresie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, co w efekcie może się wiązać z ewentualną podwyżką cen samochodów.

Źródło: TVN CNBC, PAP