Przedostatni krok do terminalu LNG

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sx.huDo połowu 2014 roku w Świnoujściu powstanie terminal LNG

Wszystkie trzy konsorcja, które w listopadzie 2009 roku zostały zakwalifikowane do finałowego etapu w wyborze wykonawcy terminalu LNG w Świnoujściu, złożyły oferty wstępne na jego budowę - poinformowała rzeczniczka Polskie LNG Justyna Bracha-Rutkowska.

Pierwsze to włosko-francusko-kanadyjsko-polskie konsorcjum złożone między innymi z firm: Saipem Techint Compagaia, Snamprogetti Canada oraz polskiej firmy PBG. Drugie konsorcjum tworzą trzy firmy francuskie: Sofregaz, Vinci Contraction Grands, Entrepose Contracting i jedna włoska firma Tecnimont oraz polski Polimex Mostostal. Ostatnie konsorcjum to koreańskie firmy: Daewoo Engeneering oraz Korea Gaz Corporation.

Coraz bliżej placu budowy

Kolejnym etapem w postępowaniu mają być negocjacje z oferentami, po których - w kwietniu br. - będą mogli składać ostateczne oferty. - W maju tego roku chcemy podpisać umowę z konsorcjum, które zbuduje terminal LNG w Świnoujściu. Budowa rozpocznie się już w drugiej połowie br., a terminal zostanie oddany do eksploatacji 30 czerwca 2014 roku - powiedział prezes Polskie LNG SA Zbigniew Rapciak.

Polskie LNG ogłosiło procedurę wyboru wykonawcy terminalu LNG 6 sierpnia 2009 roku. Wnioski o udział w postępowaniu złożyło 8 podmiotów, skupiających w sumie 25 firm z 9 krajów.

Dzięki terminalowi LNG drogą morską będzie można pozyskać do 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie. W zależności od zapotrzebowania możliwa będzie rozbudowa terminalu do 7,5 mld m3, bez konieczności powiększania terenu, na którym powstanie. Obecnie Polska zużywa ok. 14 mld m3 gazu rocznie.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sx.hu