Prywatyzacja załata budżet?

Najnowsze

TVN24Skarb Państwa dostał 1,3 mld zł za pozostały pakiet GZE akcji sprzedany Vattenfallowi

Minister skarbu wciąż jest przekonany, że w tym roku z wpływy prywatyzacji wyniosą 12 mld zł - powiedział PAP minister skarbu Aleksander Grad.

Do początku czerwca przychody wyniosły prawie 1,8 mld zł. Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało Vatenfallowi pozostałe akcje Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego (GZE) i Vattenfall Heat Poland (VHP) za ponad 1,3 mld zł.

- Myślę, że w połowie roku przychody z prywatyzacji przekroczą 2 mld zł - powiedział Grad.

Co na sprzedaż

- Najistotniejsze projekty, które resort skarbu chce przeprowadzić w drugiej połowie roku, to m.in. drugi etap prywatyzacji spółki energetycznej Enea. Również przygotowywana jest sprzedaż PAK-u (Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin - PAP), a także spółek chemicznych. Ponadto w drugim półroczu planujemy sprzedaż dwóch Polf oraz grupę mniejszych firm. To nam pozwala sądzić, że możemy być blisko tych 12 mld zł - podkreślił szef resortu skarbu.

Bogdanka dała przykład

- Mamy dobry sygnał po ostatnim debiucie Bogdanki. Myślę, że również rynki finansowe i giełda pomogą nam w zrealizowaniu tego planu - dodał.

W czwartek na GPW zadebiutowały papiery Bogdanki. Kurs praw do akcji kopalni wzrósł na otwarciu o 16,9 proc. do 56,10 zł. Wartość oferty wyniosła 528 mln zł. Po ofercie Skarb Państwa ma 65,5 proc. akcji Bogdanki.

Minister Grad powiedział, że ma akceptację ministra gospodarki na zmianę strategii dla branży węgla kamiennego, która pozwoli sprywatyzować kopalnię Bogdanka w 100 proc.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24