Najnowsze

Prywatyzacja giełdy jeszcze w tym roku

Najnowsze

TVN24Warszawski parkiet będzie prywatyzowany

Jeszcze w tym roku Ministerstwo Skarbu Państwa zamierza sprzedać 47,82 proc. akcji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych - poinformowali przedstawiciele resortu. Do inwestorów trafią równolegle dwie oferty.

Oferta publiczna ma objąć około 19 proc. akcji spółki i będzie składać się z dwóch transz: instytucjonalnej i indywidualnej. Ta druga oferta będzie dostępna dla wszystkich inwestorów. Około 28,82 proc. akcji zostanie zaoferowane wiodącym instytucjom finansowym, będącym aktywnymi uczestnikami polskiego rynku kapitałowego w tzw. ofercie kierowanej. Resort skarbu zachowa 51 proc. akcji spółki.

Dwa rodzaje akcji

Z materiałów Ministerstwa Skarbu Państwa wynika, że resortowi zależy na stabilnym akcjonariacie, dlatego prywatyzacja będzie zakładać dwa rodzaje akcji. Obok akcji na okaziciela, sprzedanych w ofercie publicznej, do inwestorów trafią akcje imienne z oferty kierowanej. Jednak obrót akcjami imiennymi będzie podlegał ograniczeniom. Na przykład, ich przeniesienie będzie wymagało zgody Rady Giełdy.

Prywatyzacja w dwóch etapach

Sprzedaż 47,82 proc. akcji GPW to pierwszy etap prywatyzacji warszawskiego parkietu. Nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądał kolejny etap. Jak wyjaśniali przedstawiciele resortu, zależy on m.in. od przebiegu pierwszego etapu i struktury akcjonariatu, a także od sytuacji rynkowej w Polsce i w regionie.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości