Prywatyzacja: 5 miliardów w jednym kwartale

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Znaczna część wpływów z prywatyzacji w I kwartale pochodzi ze sprzedaży KGHM

Skarb Państwa w pierwszym kwartale tego roku uzyskał 5,2 mld zł przychodu z prywatyzacji - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. W całym 2010 roku Skarb planuje sprzedać majątek za 25 mld zł.

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął informację o realizacji "Planu prywatyzacji na lata 2008-2011" w I kwartale 2010 r. oraz o planowanych projektach w II-IV kwartale tego roku.

W styczniu br. sprzedano na giełdzie mniejszościowe pakiety akcji KGHM Polska Miedź oraz Grupy Lotos S.A. Z transakcji pakietów akcji KGHM uzyskano ponad 2 mld zł, a z Grupy Lotos - 406 mln zł. Sprzedano udziały w˙spółkach uzdrowiskowych (Uzdrowisko Ustka Sp. z o.o., Uzdrowisko Kraków Swoszowice Sp. z o.o.). W bieżącym roku planuje się prywatyzację (w trybie negocjacji) 11 spółek tego sektora.

"Na uwagę zasługuje sprzedaż 16,05 proc. akcji spółki Enea S.A. za 1,134 mld zł. Nabywcami 80 proc. oferty byli krajowi inwestorzy, ze szczególnym uwzględnieniem alokacji dla polskich funduszy emerytalnych (OFE), którym przydzielono 60 proc. oferowanych akcji. Sprzedano także 46,7 proc. akcji spółki Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. za ponad 1,1 mld zł. Do 25 marca br. sprzedano ponadto pakiety "resztówkowe" 10 spółek notowanych na giełdzie" - napisano w komunikacie CIR.

Jak podał CIR, na dalsze miesiące zaplanowano prywatyzację spółki Turon Polska Energia S.A. i PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Sfinalizowana będzie także sprzedaż: I Grupy Chemicznej, Zakładów Chemicznych Police S.A., Zakładów Azotowych S.A. oraz IPO PZU S.A.

Zdaniem resortu skarbu, przyjęte założenia o przychodach z prywatyzacji w bieżącym roku są realne do osiągnięcia. "Świadczy o tym przychód odnotowany w I kwartale br., który wyniósł 5,2 mld zł, czyli ponad 20 proc. planowanych przychodów rocznych" - poinformowało CIR.

MSP przewiduje prywatyzację Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. oraz zbycie pozostałego pakietu akcji Telekomunikacji Polskiej S.A. Kontynuowana ma być prywatyzacja pakietów mniejszościowych spółek notowanych na giełdzie. Równolegle prowadzone będzie ok. 360 projektów prywatyzacyjnych.

"Aby osiągnąć zaplanowane w bieżącym roku przychody z prywatyzacji konieczne są dalsze prace związane z legislacją, organizacją i zarządzaniem, procesami prywatyzacji i˙nadzorem. Przewiduje się prace nad projektem ustawy o zasadach wykonywania uprawnień Skarbu Państwa, w której zostaną zawarte przepisy wprowadzające jednolite i efektywne mechanizmy nadzoru i prywatyzacji spółek z udziałem SP" - czytamy w komunikacie.

Plan prywatyzacji MSP na 2010 r. ma objąć kilkaset projektów, w tym m.in. debiut PZU, Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, kopalni węgla brunatnego Konin i Adamów. MSP chce uruchomić w tym roku procesy wyjścia Skarbu Państwa z 57 PKS-ów. W przypadku 13 spółek resort prowadzi komunalizację, której celem jest przekazanie przedsiębiorstw samorządom. Od 2008 roku resort skarbu sprzedał Polbus-PKS we Wrocławiu, PKS-y w Żywcu, Radomsku oraz Bełchatowie.

CIR podał, że w 2009 r. przychody z prywatyzacji i inne dochody wyniosły ogółem 6,59 mld zł. Oznacza to, że były one dwuipółkrotnie wyższe niż w 2008 r. i ponad trzykrotnie lepsze niż w 2007˙r. Z kolei dochody z dywidend przyniosły budżetowi państwa 7,84 mld zł, wobec przewidywanych 7,1 mld zł, co oznacza wykonanie planu w˙110,4 proc. Przepływy środków finansowych, uruchomionych przez resort skarbu państwa (m.in. prywatyzacja, dywidendy, sprzedaż akcji w ramach debiutów giełdowych) - wyniosły 26,43 mld zł.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24