Protesty na niemieckiej kolei. Dziś rozpoczyna się 14-godzinny strajk

Najnowsze

Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | High ContrastStrajk obejmie też miejskie koleje dojazdowe S-Bahn

Niemiecki związek zawodowy maszynistów kolejowych GDL wezwał we wtorek swych członków do przeprowadzenia 14-godzinnego strajku, który ma się rozpocząć dzisiaj o godzinie 14 i potrwać do godziny 4 rano w czwartek.

Strajk obejmie ruch towarowy i pasażerski, w tym również miejskie koleje dojazdowe (S-Bahn). Jak oświadczył przewodniczący GDL Claus Weselsky, strajk jest skutkiem uchylania się państwowych Kolei Niemieckich (DB) przed merytorycznymi rozmowami w sprawie rozwiązania konfliktu płacowego.

Związkowcy żądają podwyżek

Związkowcy domagają się podwyżki zarobków o 5 proc. i skrócenia tygodniowego wymiaru czasu pracy o dwie godziny. GDL chce także, by pracodawca uznał go za reprezentanta personelu konduktorskiego i gastronomicznego oraz dyspozytorów koordynujących ruch pociągów i obsadzanie ich załogami. We wszystkich tych sprawach nie udało się dotąd osiągnąć porozumienia. Przeprowadzony przez GDL w ubiegłym tygodniu w nocy z wtorku na środę dziewięciogodzinny strajk sparaliżował funkcjonowanie kolei, a po jego zakończeniu nadal dochodziło do opóźnień i odwoływania pociągów.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | High Contrast