Protest sparaliżował kolej na Śląsku

Najnowsze

Aktualizacja:

- Ponad 100 związkowców z Solidarności zablokowało w poniedziałek po południu tory kolejowe w pobliżu dworca w Katowicach. Od godziny 12.15 do 13:00 na dworzec nie wjeżdżały, ani nie wyjeżdżały z niego żadne pociągi.

Według informacji przedstawicieli spółki PKP Polskie Linie Kolejowe blokada dotknęła w sumie ok. 15 pociągów pasażerskich, głównie lokalnych i regionalnych. Tory zostały zablokowane przy budynku starego katowickiego dworca, nieopodal dworca głównego.

Związkowcy sprzeciwiają się zwolnieniom pracowników w kolejowych spółkach, przede wszystkim w należących do samorządów Przewozach Regionalnych. Blokada jest też gestem solidarności z 10 kolejarzami, prowadzącymi w Warszawie głodówkę. Od tygodnia protestują oni w ten sposób przeciwko zwolnieniom w spółce Przewozy Regionalne.

Od roku w Przewozach Regionalnych trwa restrukturyzacja zatrudnienia - z ponad 16,4 tys. pracowników ograniczono je do ok. 15 tys. osób. Spółka od zeszłego roku należy do samorządów 16 województw. To największy kolejowy przewoźnik pasażerski w Polsce - dziennie przewozi ok. 340 tys. pasażerów.

Źródło: PAP, lex.pl