Protest, przemarsz - i porozumienie (wstępne)

Najnowsze

Aktualizacja:

Wstępnym porozumieniem zakończyły się rozmowy minister zdrowia z przedstawicielami branży zielarsko-medycznej ws. utworzenia nowej listy produktów leczniczych dostępnych w sklepach zielarskich. Wcześniej grupa stu przedstawicieli branży protestowała przed Sejmem i przemaszerowała pod gmach resortu.

Pikietujący przezd Sejmem domagali się odwołania wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego, którego obwiniaja o "skandaliczne błędy", przy tworzeniu listy produktów dopuszczonych do sprzedaży w sklepach zielarskich.

Prezes Polskiej Izby Zielarsko-Medycznej i Drogeryjnej Piotr Duda poinformował podczas protestu, że zebrano 40 tys. podpisów klientów sklepów zielarskich, którzy negatywnie oceniają działania Ministerstwa Zdrowia. - Domagamy się zmiany rozporządzeń ws. kryteriów i wykazów produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w sklepach zielarskich. Zwracamy się do ministerstwa o uznanie nas jako poważnego partnera do rozmów i konsultacji - mówił Duda.

"Kat polskiego zielarstwa"

Protestujący demonstrowali pod transparentami "Twardowski - kat polskiego zielarstwa", "STOP dyskryminacji sklepów zielarsko-medycznych", "Żądamy uchylenia chorych przepisów".

Według Polskiej Izby Zielarsko-Medycznej i Drogeryjnej trudna sytuacja sklepów zielarskich jest spowodowana rozporządzeniami resortu zdrowia, które zawierają liczne ograniczenia dla ich funkcjonowania. "Rozporządzenie wprowadza reglamentację rynku, jest niekorzystne dla pacjentów, zmusza ich do szukania prostych naturalnych preparatów wyłącznie w aptekach, a nie w miejscach położonych blisko ich domów, do których byli przyzwyczajeni, co wpłynie na podniesienie cen naturalnych i tradycyjnych produktów leczniczych oraz zmniejszenie ich dostępności dla zwykłych Polaków" - podkreśla Izba.

Tylko magister zapewni bezpieczeństwo?

W ocenie Ministerstwa Zdrowia protest jest bezzasadny. Resort poinformował, że trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych. Resort zdrowia przypomina, że jakiekolwiek zmiany w tym rozporządzeniu, muszą być skorelowane z kryteriami klasyfikacji wydanymi na podstawie ustawy - Prawo farmaceutyczne.

W listopadzie 2009 roku resort zdrowia wydał rozporządzenie, które - w ocenie zielarzy - sprawiło, że w sklepach zielarskich nie można sprzedawać wielu podstawowych preparatów. Jako przykłady podają oni m.in. o maść ichtiolową, maść bursztynową, maść cynkową, rutinoscorbin, witaminę C w tabletkach 200 mg, sól bocheńską czy pastę borowinową.

Sejmowa komisja Przyjazne Państwo zwróciła się w tym roku do minister zdrowia Ewy Kopacz o podjęcie działań mających na celu rozwiązanie problemów sklepów zielarsko-medycznych. Komisja wnioskuje o uchylenie oraz zmianę treści regulacji rozporządzeń, które uniemożliwiają sprzedaż około 1000 produktów leczniczych. W ocenie komisji, przedłużanie się takiego stanu może doprowadzić do likwidacji większości sklepów zielarsko-medycznych.

Z kolei resort zdrowia zapewnia, że ograniczona lista produktów leczniczych sprzedawanych w sklepach zielarsko-medycznych wynika przede wszystkim z dbałości o bezpieczeństwo pacjentów. Ministerstwo argumentuje, że bezpieczeństwo zachowane jest w aptekach, gdyż tam dostęp do całości asortymentu mają wyłącznie magistrowie farmacji. W sklepach zielarskich nie ma wymogu zatrudniania farmaceuty, mogą tam pracować osoby, które ukończyły kurs II stopnia z towaroznawstwa zielarskiego. Według resortu taka wiedza nie wystarcza. Trwają prace nad kolejnym rozporządzeniem.

Przemarsz pod ministerstwo

Po pikiecie pod Sejmem prostestujący przenieśli się pod gmach ministerstwa zdrowia. Delegację Polskiej Izby Zielarsko-Medycznej i Drogeryjnej przyjęła minister zdrowia Ewa Kopacz. Po spotkaniu przedstawiciele branży zielarskiej poinformowali, że w poniedziałek odbędzie się pierwsze spotkanie, które ma na celu ustalenie nowych kryteriów przy tworzeniu nowej listy produktów leczniczych.

- Pani Kopacz obiecała, że od poniedziałku będzie siedzieć razem z nami przy stole i przysłuchiwać się wszystkiemu, co będzie ustalane razem z przedstawicielami ministerstwa. Będziemy tworzyć nowe kryteria. Pani minister będzie czuwać nad tym, żeby te kryteria były bezpieczne dla pacjentów i dobre dla nas - mówili po spotkaniu przedstawiciele Izby.

Po południu MZ poinformowało na swej stronie internetowej, że minister Kopacz zaproponowała, aby zgłoszone przez przedstawicieli Izby kwestie były przedmiotem dalszej, prowadzonej wspólnie analizy, obejmującej przede wszystkim kryteria klasyfikacji oraz wykazy produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w sklepach zielarsko-medycznych.

"Propozycja ta spotkała się z akceptacją delegacji Izby Zielarsko-Medycznej i Drogeryjnej, a termin spotkania został ustalony na najbliższy poniedziałek" - podano w komunikacie resortu.

Źródło: PAP, tvn24.pl