Protest na krajowej 4. Wstrzymują ruch

Najnowsze

TVN 24Podwykonawcy robót na A4 domagają się zaległych wypłat

Kilkudziesięciu podwykonawców budowy autostrady A4 między Brzeskiem a Wierzchosławicami protestuje na drodze krajowej nr 4 w Łapczycy (woj. małopolskie). Protestujący wstrzymują ruch, chodząc po przejściu dla pieszych. Domagają się wypłaty zaległych pieniędzy.

Podwykonawcy domagają się wypłaty ok. 8 mln zł zaległości od firmy Poldim za wykonane prace.

- W ten sposób po raz kolejny chcemy zwrócić na siebie uwagę. Zaczyna nas to niepokoić. Byliśmy w Sejmie, złożyliśmy petycje do wszystkich klubów parlamentarnych, ale nikt się nie interesuje naszymi sprawami i problemami - wyjaśnia przedstawiciel podwykonawców Jerzy Kasprzyk. Dodał, że protest na drodze krajowej nr 4 w Łapczycy potrwa do około godz. 16. Protestujący chodzą - z przerwami - po przejściu dla pieszych, co znacząco utrudnia ruch samochodowy.

Na czas protestu policja zorganizowała objazdy.

Próby negocjacji bez rezultatu

Kilkudziesięciu podwykonawców firmy Poldim od kilku tygodni próbuje odzyskać pieniądze za wykonane prace. W tej sprawie odbyło się kilka spotkań w siedzibie krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Nie przyniosły one jednak jednoznacznych rozstrzygnięć.

Poldim ma trudności finansowe od końca ubiegłego roku. Zadłużenie spółki przekracza 100 mln zł. W kwietniu firma złożyła w tarnowskim sądzie wniosek o przeprowadzenie upadłości układowej. W zeszłym miesiącu Poldim rozpoczął zwolnienia grupowe, które mają objąć ponad 410 pracowników z załogi liczącej blisko 600 osób. Od początku roku przestała ona płacić swoim podwykonawcom, a także złożyła w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości układowej z wierzycielami.

Prace budowlane na A4

Tarnowska firma Poldim jest uczestnikiem konsorcjum, które przejęło budowę tego odcinka. Konsorcjum firm Heilit + Woerner Budowlana, Strabag, Poldim, Przedsiębiorstwo Inżynieryjne IMB - Podbeskidzie od października zeszłego roku prowadzi prace budowlane na A4 między Brzeskiem a Wierzchosławicami, po tym, jak rozwiązano umowę z wcześniejszym wykonawcą: polsko-macedońskim konsorcjum firm NDI oraz SB Granit.

Według przyjętego harmonogramu, w pierwszej kolejności ma zostać ukończony węzeł Wierzchosławice, a cały odcinek - do początku stycznia 2013 r.

Autor: km//kdj/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24