Prospekt giełdy - w przyszłym tygodniu

Najnowsze

Aktualizacja:
tvn24.pl / Artur TarkowskiProspekt emisyjny GPW ma być gotowy w przyszłym tygodniu

Prospekt emisyjny warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych powinien zostać opublikowany w przyszłym tygodniu - zapowiedział wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak. - Chcemy stworzyć mały Londyn - zadeklarował z kolei prezes GPW Ludwik Sobolewski w czasie wizyty w stolicy Wielkiej Brytanii.

Minister skarbu Aleksander Grad mówił wcześniej w Radiu PIN, że po ogłoszeniu prospektu emisyjnego GPW zostanie przedstawiona cena maksymalna akcji spółki dla inwestorów indywidualnych. - Wtedy dopiero ostatecznie przesądzimy, jaką my widzimy wycenę dla GPW i również w jakim przedziale cenowym spodziewamy się ofert od instytucji finansowych - dodał.

Mały Londyn w Warszawie

- Chcemy stworzyć mały Londyn, przyciągnąć międzynarodowe emisje i kapitał – powiedział natomiast prezes GPW Ludwik Sobolewski podczas wizyty w stolicy Wielkiej Brytanii.

Jak podkreślił, choć warszawska giełda stała się największym rynkiem akcji w regionie, przyciągając spółki m.in. z Czech i Litwy, to rynek obligacji przez lata był zaniedbywany. Sobolewski ma nadzieję, że to się zmieni po tym, jak Polkomtel zdołał pozyskać na tym rynku w ubiegłym miesiącu 1 mld zł.

GPW jest trzecią giełdą pod względem kapitalizacji spośród europejskich gospodarek wschodzących, po giełdach w Moskwie i Istambule. Wartość rynkowa notowanych w Warszawie 555 spółek to równowartość 185 mld dolarów.

- Jesteśmy gdzieś między typowym rynkiem wschodzącym a rynkiem rozwiniętym – uznał Sobolewski.

Prezes GPW powiedział, że kierowana przez niego spółka nie planuje akwizycji lub strategicznego partnerstwa po wejściu na giełdę. - To nie jest naszym celem, choć nie mogę tego oczywiście wykluczyć jeśli pojawi się coś interesującego – powiedział.

Do sprzedaży 2/3 akcji

Resort skarbu informował na początku września, że debiut akcji GPW na warszawskim parkiecie planowany jest w IV kwartale tego roku, jeśli pozwolą na to warunki rynkowe. Minister Grad mówił wcześniej, że prawdopodobny termin debiutu spółki to 9 listopada.

Skarb Państwa planuje sprzedać ok. 64 proc. akcji GPW, a jednocześnie zachować kontrolę strategiczną w spółce. W rękach Skarbu Państwa pozostanie 35 proc. walorów giełdy. W ciągu najbliższych trzech-pięciu lat ma nastąpić drugi etap prywatyzacji tej spółki.

Źródło: PAP, pb.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl / Artur Tarkowski