Prokuratorzy zajrzą do banków

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Do wzięcia jest 100 milionów złotych

MSWiA przygotowuje nowelizację prawa bankowego - dowiaduje się "Rzeczpospolita". Zgodnie ze zmianami, śledczy będą łatwiej mogli zaglądać do kont bankowych osób, których będą dotyczyć dochodzenia.

Jak pisze "Rz", prokuratorzy przekonują, że ta nowelizacja jest bardzo potrzebna, bo teraz wgląd w konta podejrzanych przedsiębiorców jest utrudniony. Po wprowadzeniu zmian banki będą musiały przekazywać prokuratorom informacje o firmach prowadzonych przez osoby fizyczne, które formalnie nie są jeszcze podejrzanymi. Teraz prawo chroni takie osoby, a prokuratorzy mogą oglądać konta osób jedynie podejrzanych.

Dziennik przekonuje, że nowe prawo pozwoli na skuteczną walkę np. z mafiami paliwowymi, które wykorzystują w swej przestępczej działalności podstawione osoby, tzw. słupy. – Taka przestępcza sieć podmiotów

O szerszym dostępie prokuratury do danych bankowych można pomyśleć dopiero wtedy, gdy zostanie ona odpolityczniona Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich

Autorzy nowelizacji uspokajają, że nie naruszy ona praw obywatelskich: – Obowiązek udzielania przez bank informacji będzie się rozciągał wyłącznie na sferę publiczną związaną z działalnością gospodarczą danej osoby – zapewniają.

Jednak bankowcy mają wątpliwości: – O szerszym dostępie prokuratury do danych bankowych można pomyśleć dopiero wtedy, gdy zostanie ona odpolityczniona. A nawet wówczas zapewnienie dostępu do wszystkich informacji już na etapie postępowania wydaje się zbyt daleko idącym uprawnieniem. Banki i ich klientów łączy bowiem szczególny rodzaj stosunków oparty na zaufaniu – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24