"Prohibicja nigdy nie przynosi pozytywnych skutków"

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Idą ciężkie czasy dla hazardu

- 10 tys. ludzi na bruku, ograniczenie wpływów budżetowych, rozwój szarej strefy hazardowej pod kontrolą mafii - to według przedstawicieli branży hazardowej tylko niektóre skutki nowelizacji ustawy hazardowej, przyjętej we wtorek przez rząd. - Nie tędy droga - alarmują.

Rząd przyjął projekt ustawy o grach hazardowych, który przewiduje m.in. zakaz gier na automatach do hazardu poza kasynami. Zgodnie z projektem, nie będą wydawane nowe zezwolenia na prowadzenie salonów gier z automatami i punktów z automatami o niskich wygranych.

Trybunał za paraprohibicję?

Przedstawiciele branży hazardowej od dawna biją na alarm, że populistyczna droga przyjęta przez rząd po wybuchu ustawy hazardowej, to złe wyjście z sytuacji. W opinii dyrektora Izby Gospodarczej Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych Jacka Gasika, resort finansów chce zamknąć rynek automatów, zamiast go regulować. - Prohibicja nigdy nie przynosi skutków pozytywnych dla sekowanej branży - mówi.

Nie wykluczył skierowania skargi do Trybunału Konstytucyjnego. - Nie można tak radykalnie zmieniać zasad w trakcie prowadzenie działalności koncesjonowanej - uważa Gasik.

Same straty?

Nie można tak radykalnie zmieniać zasad w trakcie prowadzenie działalności koncesjonowanej gasik o ustawie

Według stowarzyszenia, ucierpieć mogą też właściciele ok. 1,7 tys. najmowanych lokali czy kolejne 5 tys. osób świadczących usługi na rzecz bukmacherów. Stowarzyszenie zwróciło uwagę, że zarejestrowane w Polsce firmy bukmacherskie w 2008 roku wpłaciły do budżetu państwa 87,9 mln zł podatku od zakładów wzajemnych. Teraz budżet państwa może zostać pozbawiony tych wpływów.

Gołe banery na stadionach

Powiązana z firmą bukmacherską Bet-at-home Wisła Kraków SA - obecny mistrz Polski w piłce nożnej - wystosowała już do premiera Donalda Tuska list otwarty. Według krakowian "przyjęcie proponowanych przepisów spowoduje, że klub straci sponsora strategicznego, co dla Wisły oznaczałoby stratę około 5 milionów złotych. - Straci nie tylko nasz klub - wiele klubów, związków sportowych, a także najważniejsze imprezy sportowe w Polsce sponsorowane są przez firmy oferujące zakłady sportowe w internecie. Rocznie przeznaczają one blisko 50 milionów złotych na szeroko pojęty sport - napisano w liście do premiera.

Kasyno "u gangstera"

Rozwinie się też szara strefa, która - według moich ocen - w krótkim czasie wyniesie ok. 15 tys. automatów. Mimo dużych kar przewidzianych w ustawie będą powstawały prywatne salony gier i prywatne kasyna, które będą chronione przez grupy przestępcze. bulski o hazardzie

- Rozwinie się też szara strefa, która - według moich ocen - w krótkim czasie wyniesie ok. 15 tys. automatów. Mimo dużych kar przewidzianych w ustawie będą powstawały prywatne salony gier i prywatne kasyna, które będą chronione przez grupy przestępcze. Urzędników służby celnej jest tylko 15 tys. i nie będą oni wstanie tego opanować - dodał. Podobne obawy wyrażają też sami celnicy.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24