Programiści Madoffa też aresztowani

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
yu.eduPomocnicy Madoffa trafią za kratki

Służyli oszustowi wszech czasów swoimi usługami - teraz trafili za kratki. FBI właśnie aresztowało dwóch programistów, którzy zapewniali Bernardowi Madoffowi wsparcie informatyczne podczas jego gigantycznych przekrętów.

46-letni Jerome O'Hara i 43-letni George Perez zostali zatrzymani w piątek rano w swoich domach. Postawiono im zarzuty fałszowania ksiąg rachunkowych w zarządzanym przez Madoffa funduszu Bernard L. Madoff Investment Securities LLC.

- Stworzone przez nich programy służyły do oszukiwania inwestorów i władz, a także tuszowania przestępstw Madoffa - powiedział po zatrzymaniu prokurator federalny Preet Bharara.

O'Hara rozpoczął swoją pracę u Madoffa już w 1990 r., a Perez rok później. Obaj nadal współpracowali z oszustem po jego zatrzymaniu w grudniu 2008 r.

Jak wynika z danych zebranych przez FBI, O'Hara i Perez w 2006 r. chcieli zakończyć swoją pracę dla Madoffa. Obydwaj spotkali się z nim i oświadczyli, że "nie zamierzają dalej kłamać". Ich poglądy radykalnie zmieniły jednak 25-procentowe podwyżki i premie w wysokości 60 tys. dolarów. Tak Madoff kupił ich milczenie.

Teraz obydwu programistom grozi nawet 30 lat więzienia i wielomilionowe kary finansowe.

71-letni Bernard Madoff za malwersacje i oszustwa dokonane w wyniku utworzenia przez niego gigantycznje piramidy finansowej został skazany w czerwcu tego roku na 150 lat więzienia. Jak oszacowano, zdefraudował około 65 miliardów dolarów.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: yu.edu