Najnowsze

Prof. Grzegorz Kołodko: Karanie Rosji nie pomoże Ukrainie, MFW działa pod polityczną presją USA

Najnowsze

Prof. Grzegorz Kołodko: Karanie Rosji nie pomoże Ukrainie
tvn24Prof. Grzegorz Kołodko: Karanie Rosji nie pomoże Ukrainie

To nie jest czas na zemstę. Kara dla Rosji nie pomoże Ukraińcom - uważa prof. Grzegorz Kołodko i dodaje, że Zachód i Polska nie powinny drażnić Rosji, bo to pogorszy sytuację. - Nie należy odgrywać się na Rosji, bo to nie przyniesie skutków - podkreśla Kołodko. Były były wicepremier i minister finansów był w piątek gościem "Faktów po Faktach" w TVN24.

Prof. Grzegorz Kołodko uważa, że Unii Europejskiej brakuje jednolitego głosu w sprawie Ukrainy. - Wśród przywódców powinna panować zgodność poglądów. Unia jest zbyt zróżnicowana - mówi Kołodko.

Ucieczka do przodu

Jego zdaniem sankcje, którymi Unia grozi Rosji nie przyniosą zamierzonego skutku. - Sensowne rozwiązanie musi polegać na ucieczce do przodu. To nie jest czas na zemstę. Kara dla Rosji nie pomoże Ukraińcom - twierdzi prof. Grzegorz Kołodko i dodaje, że Zachód i Polska nie powinny drażnić Rosji, bo to pogorszy sytuację. - Oczywiście nie można zgodzić się z tym, co Rosja zrobiła na Krymie, ale trzeba zrozumieć również to, że nakładanie sankcji, zabieranie wiz, będzie nieskuteczne. Nie należy odgrywać się na Rosji, bo to nie przyniesie pożądanych skutków - uważa Kołodko.

Ukraina w UE?

Zdaniem Grzegorza Kołodki Unia Europejska powinna jednoznacznie powiedzieć Ukrainie, że jeżeli spełni warunki gospodarcze i taka będzie wola narodu, to Ukraina będzie należeć do Wspólnoty Europejskiej. - UE tego nie powiedziała - mówi Kołodko i dodaje, że Ukraina może być w Unii dopiero w trzeciej albo czwartej dekadzie tego stulecia.

- Członkostwo w Unii Europejskiej nie zależy od przelanej na Majdanie krwi. Ukraina musi spełnić wszystkie kryteria. Polska też ciężko pracowała przed wejściem do Wspólnoty - dodaje.

Kołodko twierdzi też, że pieniądze z UE na pewno w części posłużą na spłatę zobowiązań Ukrainy wobec Rosji. - Ukraina nie spłaci całego całego długu wobec Zachodu i Zachód powinien zdawać sobie z tego sprawę - dodaje.

Pomoc dla Ukrainy

Kołodko przypomina, że pomoc finansowa dla Ukrainy będzie obarczona pewnymi warunkami. - Międzynarodowy Fundusz Walutowy działa pod presją polityczną Stanów Zjednoczonych i udzieli pożyczki Ukrainie, aby kraj doczekał do wyborów. Wtedy Unia zażąda, aby Ukraina, tak jak Grecja, zaciskała pasa. Majdan nie walczył o to, aby przez następne lata zaciskać pasa. Minie kilkanaście lat zanim standard życia na Ukrainie zacznie się poprawiać - twierdzi Kołodko.

Autor: msz/klim/ / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości