Produkcja w Niemczech rusza z kopyta

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Niemiecki eksport wciąż wart jest o prawie 20 proc. mniej niz przed rokiem

Przyspiesza tempo wzrostu niemieckiej produkcji przemysłowej. We wrześniu fabryki za naszą zachodnią granicą wytworzyły o 2,7 procent więcej niż miesiąc wcześniej. W sierpniu produkcja była 1,8 procent na plusie miesiąc do miesiąca.

Wrześniowy wynik był znacznie lepszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 1 procent nad kreską.

Także niemiecki eksport i import poszły w górę. Jak podało niemieckie biuro statystyczne, we wrześniu eksport z Niemiec wzrósł o 3,8 procent wobec sierpnia, po spadku o 2,8 procent w sierpniu, a import poszedł w górę o 5,8 procent. Niemiecka nadwyżka w handlu zagranicznym wzrosła do 10,6 miliarda euro z nieco ponad 8 miliardów euro w sierpniu.

Daimler podbija Chiny

Wzrost eksportu miał związek z tym, że przedsiębiorcy na całym świecie coraz częściej zabierają się za uzupełnianie zapasów. Wśród niemieckich firm przemysłowych, które ogłosiły niedawno dobre wyniki sprzedaży za granicę, był Daimler. Firma podała, że jej sprzedaż do Chin wzrosła w ciągu 10. pierwszych miesięcy tego roku aż o 55 procent wobec tego samego okresu roku ubiegłego.

Niemiecki eksport wciąż jest jednak wart o 18,8 procent mniej niż przed rokiem. Eksportowi z tej największej gospodarki strefy euro zagraża mocna wspólna waluta. Euro od lutego tego roku umocniło się do dolara aż o 19 procent. Ministerstwo gospodarki w Berlinie podniosło niedawno prognozy wzrostu gospodarczego w Niemczech, i oczekuje teraz 1,2 procent na plusie w przyszłym roku, po skurczeniu się gospodarki o 5 procent w tym roku.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24