Produkcja prawie jak przed kryzysem

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huDane z produkcji przemysłowej są we wrześniu lepsze niż przewidywano. Spory wzrost produkcji jest w branży budowlanej

Dobre dane dotyczące produkcji przemysłowej. Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że produkcja w tym miesiącu - w stosunku do sierpniowych danych - wzrosła o 15 procent. W ujęciu rocznym wprawdzie spadła o 1,3, ale jest to i tak znacznie mniej, niż oczekiwali ekonomiści.

Przewidywania dotyczące danych o produkcji przemysłowej były bardzo rozbieżne - ekonomiści pytani przez Polską Agencję Prasową w większości typowali, że produkcja spadnie o 2,2-2,3 procent w ujęciu rocznym. W ankiecie agencji ISB z kolei, produkcja miała spaść o 3,3 procent. Wrześniowe dane są więc znacznie lepsze niż oczekiwano - we wrześniu ubiegłego roku, jeszcze przed apogeum kryzysu finansowego, produkcja była większa zaledwie o 1,3 procent niż w roku bieżącym.

Trudno jednak mówić o znacznym ożywieniu w przemyśle. Po prostu produkcja wróciła do poziomu sprzed roku (...) Niemniej jednak na tle gospodarek rozwiniętych, gdzie wartość produkcji spadła do poziomów nienotowanych od początku wieku, kondycja polskiego przemysłu wygląda lepiej niż dobrze Krzysztof Kolany, Bankier.pl

Więcej placów budowlanych

Poniedziałkowe dane są o 15 procent wyższe niż przed miesiącem - nie jest to jednak nic nadzwyczajnego, każdego roku dane z września są wyższe niż dane z sierpnia. GUS podał więc także skorygowane dane: "Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa ukształtowała się na poziomie o 2,1 procent niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,9 proc. wyższym w porównaniu z sierpniem br." - głosi komunikat.

Znaczny wzrost produkcji zanotowała branża budowlana. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w tym okresie o 6,1 procent w stosunku do sierpnia, a w ujęciu rocznym - zwiększyła się o 5,7 procent. W sierpniu jednak jej wzrost wyniósł 11 procent. Niestety, ze spadkiem produkcji boryka się nadal połowa spośród 34 działów przemysłu. Najgorzej sytuacja wygląda w sektorach: produkcji mebli, samochodów, a także w górnictwie i hutnictwie. Recesji oparła się zaś branża elektroniczna, papiernicza i spożywcza.

Ceny mniejsze niż przewidywane

Ceny produkcji budowlano-montażowej nie zmieniły się w ubiegłym miesiącu i spadły o 0,8 procent w ujęciu rocznym. W sierpniu były mniejsze niż przed rokiem o 0,7 procent. Jednakże ceny produkcji przemysłowej we wrześniu 2009 roku wzrosły o 1,6 proc. w stosunku do września 2008 roku, a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Podwyżka w stosunku do ubiegłego roku jest jednak i tak mniejsza niż oczekiwano - zdaniem specjalistów, ceny miały wzrosnąć o 2,1 procent w stosunku do cen przed rokiem.

GUS skorygował również dane za sierpień – okazało się, że produkcja rosła w tempie 0,1 proc. (a nie spadała o 0,2 proc.), co było pierwszą dodatnią dynamiką od września 2008. - Trudno jednak mówić o znacznym ożywieniu w przemyśle. Po prostu produkcja wróciła do poziomu sprzed roku - komentuje w portalu Bankier.pl analityk Krzysztof Kolany. - Niemniej jednak na tle gospodarek rozwiniętych, gdzie wartość produkcji spadła do poziomów nienotowanych od początku wieku, kondycja polskiego przemysłu wygląda lepiej niż dobrze - dodaje.

Źródło: tvn24.pl, bankier.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu