Produkcja Della trafi do Polski

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

Amerykański Dell zamyka fabrykę w irlandzkim Limerick, zwalniając przy tym blisko 2 tys. osób. Produkcja trafi m.in. do Polski. Fabrykę komputerów Dell uruchomił w Łodzi pod koniec stycznia 2008 r. Był to drugi, po Irlandii, zakład Della w Europie. Jednak na znaczące zwiększenie załogi w Łodzi nie ma co liczyć.

Proces delokalizacji będzie odbywał się stopniowo w 2009 roku. Ma przynieść szacowane 3 mld dolarów oszczędności.

Część produkcji zostanie przeniesiona do zewnętrznych partnerów, produkujących dla klientów z regionu Europy, Środkowego Wschodu i Afryki (EMEA). Dell nie chce jednak ujawnić nazw tych firm.

Co zyska Łódź?

Obecnie łódzka fabryka zatrudnia ok. 1,8 tys. osób, a praca rozłożona jest na trzy linie produkcyjne. Planowane przeniesienie ma więc m.in. zwiększyć potencjał produkcyjny polskiej fabryki. - Po zakończeniu tego procesu, Łódź będzie produkowała nie tylko notebooki, ale również desktopy i serwery, a więc pełny zakres produkcji produktów Della - mówił dla tvn.24 rzecznik prasowy Dell w Polsce Rafał Branowski.

Zakład będzie pracował w trybie build-to-order, tj. proces produkcyjny będzie uruchamiany dopiero po potwierdzeniu zamówienia. To jedna z najstarszych form realizacji zamówień.

- Zakład produkcyjny zwiększy swoje moce produkcyjne w związku z tym będziemy przyjmowali do pracy, ale w tej chwili jeszcze nie mówimy o konkretnych cyfrach - powiedział Branowski. - Przyszłe zatrudnienie będzie zależało od tego ile linii, i w jaki sposób będą zorganizowane, jak będzie wyglądała sprawa zamówień od naszych klientów.

Gdzie Dell będzie szukał planowanych 3 mld oszczędności? Na to pytanie rzecznik firmy nie chciał precyzyjnie odpowiedzieć. - Tutaj nie będziemy wchodzić w szczegóły - oświadczył.

W Irlandii redukcja

Tymczasem w Irlamdii Dell zwolni prawie 2 tysiące pracowników.

- Jest to trudna decyzja, ale niezbędna, by zwiększyć konkurencyjność firmy na rynku i poprawić satysfakcję klientów w regionie - tłumaczył decyzję wiceprezydent Dell ds. operacyjnych i produkcji w regionie EMEA, Sean Cockery.

Dell spodziewa się redukcji zatrudnienia w Limerick o ok. 1,9 osób w ciągu następnych 12 miesięcy. Pierwsi pracownicy opuszczą firmę w kwietniu, a ostateczne przeniesienie produkcji ma nastąpić w styczniu 2010 roku. Zwalniani pracownicy mają otrzymać odprawy, ale też mogą liczyć na pomoc w znalezieniu nowej pracy.

Pozostałe w Limerick 1,1 osób będzie pracowało głównie nad rozwojem produktu, inżynierią i logistyką.

Dell jest największym eksporterem Irlandii i drugą firmą w kraju, wytwarzającą ok. 5 proc. PKB.

Źródło: tvn24.pl, BBC