Prodan: Ukraina rozliczy rachunki Gazpromu po ustaleniu ceny za gaz

Najnowsze

TVN24Ukraina jest gotowa rozliczyć rachunki Gazpromu dopiero po ustaleniu tymczasowej ceny za gaz

Ukraina jest gotowa rozliczyć rachunki Gazpromu dopiero po ustaleniu tymczasowej ceny za gaz równej 268,5 USD za 1000 m sześciennych; cena ta miałaby obowiązywać do czasu, aż strony rozstrzygną spór - powiedział minister energetyki Jurij Prodan.

- Obecnie proponujemy porozumienie pakietowe, w którym zapisana zostanie w szczególności cena na rosyjski gaz od 1 kwietnia. Uważamy za sprawiedliwą taką wysokość ceny, jaka była ustalona na pierwszy kwartał 2014 roku (czyli 268,5 USD za 1000 m sześc. - red.). Zgodnie z takim pakietowym porozumieniem cena będzie obowiązywać aż do ostatecznego rozstrzygnięcia sporu - powiedział Prodan. Zaznaczył następnie: "Dopiero po podpisaniu pakietowego porozumienia rozwiązana zostanie kwestia rozliczenia rachunków".

2 mld dol.

Uzgodnienia poczynione podczas poniedziałkowych konsultacji przedstawicieli Federacji Rosyjskiej, UE i Ukrainy w Berlinie przewidują, że ukraiński Naftohaz zapłaci rosyjskiemu Gazpromowi do czwartku do północy 2 mld USD jako zaliczkę na poczet swoich długów; dalsze 500 mln USD strona ukraińska przekaże do 7 czerwca.

Jeżeli strona ukraińska wywiąże się z tych ustaleń i pieniądze wpłyną w czwartek na konto Gazpromu, strona rosyjska będzie gotowa do podjęcia w piątek rozmów o cenie za gaz w kwietniu, maju oraz o nowym okresie płatniczym od czerwca.

Kompromis w czerwcu?

Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger powiedział w poniedziałek po berlińskich rozmowach z ministrami energetyki Ukrainy i Rosji, że ma nadzieję, iż strony osiągną kompromis do 1 czerwca.

Ogółem Rosja żąda od Ukrainy ponad 3,5 mld USD za dostarczony gaz, ale Kijów się temu sprzeciwia, argumentując, że z przyczyn politycznych Moskwa domaga się zawyżonych cen za surowiec.

1 kwietnia br. Gazprom ogłosił, że od drugiego kwartału 2014 roku cena gazu dla Ukrainy została podwyższona z 268,5 do 385,5 USD za 1000 metrów sześciennych. Dwa dni później poinformowano, że cena gazu dla Ukrainy od kwietnia 2014 roku wyniesie 485,5 USD za 1000 metrów sześciennych. Wcześniej Rosja uchyliła rozporządzenie sprzed czterech lat, na mocy którego o 100 USD, tj. do zera, obniżone zostało cło eksportowe na gaz przy dostawach na Ukrainę.

Autor: //gry/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24