Problemy Polski z prądem i Rosjanie w Grupie Azoty. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatCzwartek w TVN24 Biznes i Świat

W czwartek w TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się transakcji w Grupie Azoty, a także raportowi NIK o polskich sieciach energetycznych. Jesteśmy też w Iraku, śledzimy rozpoczynający się mundial w Brazylii. W TVN24 Biznes i Świat podpowiemy, gdzie udać się po wakacyjną pracę.

Kolejne akcje Azotów

Grupa Azoty w środowym komunikacie poinformowała o zwiększeniu udziałów w akcjonariacie Grupy Azoty przez Norica Holding. Ministerstwo Skarbu Państwa uspokaja i podkreśla, że nie zamierza sprzedawać akcji Grupy Azoty. Norica Holding, spółka zależna rosyjskiej grupy Acron, zwiększyła udział w akcjonariacie Grupy Azoty o 2,8 proc. i ma ponad 20 proc. akcji chemicznej firmy. W TVN24 Biznes i Świat porozmawiamy na ten temat.

Polski prąd

Przyjrzymy się także raportowi NIK o polskich sieciach energetycznych. Polskie elektroenergetyczne sieci przesyłowe są w dobrym stanie - poinformowała w środę Najwyższa Izba Kontroli. W ostatnich pięciu kontrolowanych latach (2009-2013) nie wystąpiła sytuacja, w której zagrożone byłoby bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej.

NIK ostrzega jednak, że Polska musi przygotować się na możliwe zagrożenie dostaw energii elektrycznej po 2015 r. Nie będzie ono jednak spowodowane złym stanem sieci przesyłowych (sieci wysokich i najwyższych napięć), lecz koniecznością wyłączenia wielu przestarzałych bloków wytwarzających energię oraz niezbędnymi remontami - wynika z raportu NIK. Gościem TVN24 Biznes i Świat o godz. 15.30 będzie prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski.

Polskie wojsko

W TVN24 Biznes i Świat śledzimy też działania polskich władz ws. zwiększenia wydatków na wojsko. Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem; rozmowa dotyczyła głównie zwiększenia wydatków obronnych; minister finansów ma przygotować propozycje osiągnięcia tego celu.

Jak powiedział szef BBN, który uczestniczył w spotkaniu, wzięli w nim udział także ministrowie: spraw zagranicznych Radosław Sikorski, obrony Tomasz Siemoniak, finansów Mateusz Szczurek; zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybiński i podsekretarz stanu Jaromir Sokołowski.

Niespokojnie w Iraku

Jesteśmy też w Iraku. Dżihadyści z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL), którzy od wtorku prowadzą ofensywę na północy Iraku, wezwali swych zwolenników, aby posuwali się w stronę Bagdadu - poinformował amerykański ośrodek monitorujący działalność islamistów w internecie SITE. W przetłumaczonym przez SITE nagraniu audio rzecznik ISIL Abu Mohammed al-Adnani nakłania rebeliantów, aby "szli na Bagdad".

Rada Bezpieczeństwa ONZ zdecydowanie potępiła w środę ataki terrorystyczne w Mosulu na północy Iraku i zażądała natychmiastowego uwolnienia zakładników uprowadzonych z tureckiego konsulatu w tym mieście przez islamistycznych rebeliantów. USA wezwały w środę do natychmiastowego uwolnienia blisko 50 obywateli Turcji uprowadzonych z konsulatu w Mosulu na północy Iraku - poinformował Biały Dom. Wiceprezydent Joe Biden rozmawiał o tym przez telefon z premierem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Rusza mundial

Dziś startuje mundial w Brazylii. Święto piłki jest jednak połączone z licznymi protestami społecznymi. W TVN24 Biznes i Świat zapytamy czy Brazylia to kraj wielkich przemian, czy też zmarnowanych szans.

Wakacji czas

Wakacje coraz bliżej. W TVN24 Biznes i Świat podpowiemy, gdzie udać się po wakacyjną pracę. Przyjrzymy się tez najlepszym ofertom na wakacyjne wyjazdy.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu