Prezydent pojedzie do Gruzji na szczyt energetyczny

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/ Jacek TurczykPrzedłużenie ropociagu z Odessy do polskich rafinerii ma uniezależnić nas od rosyjskiej ropy

Prezydent Lech Kaczyński zamierza wziąć udział w szczycie energetycznym, który odbędzie się 14 stycznia w Batumi w Gruzji - poinformował we wtorek PAP prezydencki minister Mariusz Handzlik. Tematem szczytu będzie projekt budowy ropociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk.

Minister podkreślił, że spotkanie w Batumi będzie kontynuacją rozmów na temat energetyki zapoczątkowanych na szczycie energetycznym, który odbył się w 2007 roku w Krakowie. Po krakowskim szczycie - jak powiedział Handzlik - podobne spotkania odbyły się w Wilnie, Kijowie i w Baku.

W styczniowych rozmowach w Batumi, oprócz Lecha Kaczyńskiego, mają wziąć udział przywódcy Azerbejdżanu, Gruzji, Ukrainy i Litwy, a także przedstawiciele innych zaproszonych państw.

Handzlik dodał, że przywódcy mają ocenić stan prac nad tym projektem.

Będą też mówić - zapowiedział minister - na temat "rozwinięcia euroazjatyckiego korytarza transportu ropy i gazu z obszaru Morza Czarnego i Kaspijskiego nad Morze Bałtyckie i do UE". Handzlik poinformował, że podczas szczytu przyjęta ma zostać wspólna deklaracja na ten temat.

Eksperci uważają, że gwarantem dostaw ropy do Polski, a przy tym uniezależnienia od surowca z Rosji, jest właśnie projekt przedłużenie rurociągu Odessa–Brody do Płocka.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/ Jacek Turczyk