Prezydent Chin w Niemczech, polski premier w Mołdawii. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze

TVN24 Biznes i Świat - autopromocja na 28 marca 2014

W TVN24 Biznes i Świat śledzimy najważniejsze wydarzenia na świecie i w gospodarce. Prezydent Chin Xi Jinping odwiedza Europę. Dziś spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Z kolei prezydet USA Barack Obama odwiedzi dziś sojuszników na Bliskim Wschodzie. Natomiast Donald Tusk odwiedzi Mołdawię, gdzie omówi kwestie umowy stowarzyszeniowej dla tego kraju. Trzymamy też rękę na pulsie i informujemy o najnowszych wydarzeniach na Ukrainie, w Rosji i na Krymie.

Prezydent Chin odwiedza Europę. Xi Jinping spotyka się z najważniejszymi przywódcami państw Unii Europejskiej. Z jego wizytą wiązane są duże nadzieje na nowe zamówienia i kontrakty, które pomogą rozruszać gospodarki krajów na Starym Kontynencie. Prezydent Chin odwiedził już m.in. Holandię i Francję. Dziś spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Co na Ukrainie?

Na antenie TVN24 Biznes i Świat sprawdzimy również, jak na życie na Ukrainie wpłynie decyzja o przyjęciu pakietu ustaw antykryzysowych, które zatwierdził wczoraj tamtejszy parlament. Program pomocy Międzynarodowego Funduszu Walutowego zakłada, że rząd Ukrainy wprowadzi potrzebne reformy, a w zamian kraj otrzyma pomoc finansową. Wczoraj MFW ogłosił, że udzieli Kijowowi kredytu w wysokości 14-18 mld dolarów. Pożyczka MFW ma pomóc Ukrainie w uporaniu się z zadłużeniem, ale wymaga od Kijowa wdrożenia reform, których sukces - jak mówią eksperci - zależy od tego, jak na bolesne zmiany zareaguje społeczeństwo. Kluczowe reformy będą dotyczyły: polityki pieniężnej i kursowej, sektorów finansowego i energetycznego, polityki fiskalnej, a także poprawy klimatu inwestycyjnego i transparentności administracji. Jednym z najcięższych wyzwań, jakie postawiono przed władzami w Kijowie, jest ograniczenie wydatków budżetowych.

Premier na wyjeździe

Premier Donald Tusk jedzie do Mołdawii, gdzie z szefem mołdawskiego rządu Iurie Leancą omówi kwestię europejskiej perspektywy dla tego kraju. Polska wspiera dążenia europejskie Kiszyniowa. Do czerwca ma zostać podpisana umowa stowarzyszeniowa UE-Mołdawia. Na antenie TVN24 Biznes i Świat będziemy analizować i komentować decyzje podjęte w czasie spotkania premierów Polski i Mołdawii.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat