Najnowsze

Prezes PZU w TVN24 Biznes i Świat: Z powodu Ukrainy rynki będą się grzały

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatPrezes PZU Andrzej Klesyk

Nasz biznes na Ukrainie jest bardzo niewielki, posiadamy mniej niż 3 proc. udziału w rynku. To nie są w żaden sposób inwestycje tak duże, żeby w jakikolwiek sposób mogły zmienić sytuację gospodarczą na Ukrainie, czy zmienić postrzeganie Polski jako inwestora - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Andrzej Klesyk, prezes PZU.

Jak podkreślał Klesyk, wydarzenia na Ukrainie mają duży wpływ na działalność PZU.

- Ze względu na to co się dzieje na giełdach, a w szczególności na rynkach wschodzących, wszystko jest na czerwono, a wiec nasze akcje w razie jakiegoś większego zamieszania będą pod presją cenową.

Klesyk zauważa, że sytuacja na Ukrainie sprawiła, że wszystkie rynki ekonomiczne będą się "grzały".

- Będzie bardzo duża zmienność i bardzo dużo niepewności. Zatem stworzy to okazje do zarobienia pieniędzy, ale także do stracenia - dodał.

Prezes PZU zaznaczył, że dotychczas działalność na Ukrainie oraz wszyscy pracownicy spółki są bezpieczni, a praca odbywa się w sposób profesjonalny.

Potencjalne możliwości inwestycyjne na Ukrainie

PZU obecne jest na ukraińskim rynku od ośmiu lat. od ponad ośmiu lat, ale dopiero od dwóch lat spółka przynosi zysk.

- Przeprowadziliśmy proces restrukturyzacji spółki PZU Ukraina, zarabiamy tam pieniądze, czego nie udaje robić się naszej konkurencji. Jesteśmy tam postrzegani jako jedna z najbardziej wiarygodnych firm ubezpieczeniowych - powiedział Klesyk.

Udział PZU w rynku ukraińskim to mniej niż 3 proc.

- Nasz biznes jest tam bardzo niewielki - mniej niż 100 mln euro przypisu składki. To nie są w żaden sposób inwestycje tak duże, żeby w jakikolwiek sposób mogły zmienić sytuację gospodarczą na Ukrainie, czy zmienić postrzeganie Polski jako inwestora - podkreślił prezes.

Wyniki PZU za 2013 rok

Zysk netto grupy PZU w IV kwartale 2013 roku wzrósł do 528,2 mln zł z 415,5 mln zł rok wcześniej - wynika z wyliczeń na podstawie raportu rocznego grupy.

Zysk PZU okazał się jednak o 11 proc. gorszy od oczekiwań rynku. Oczekiwano bowiem, że wyniesie on 595,2 mln zł. W całym 2013 roku zysk netto grupy PZU wyniósł 3,29 mld zł, czyli był o 1,2 proc. wyższy niż w 2012 roku.

Autor: ToL / Źródło: TVN24 Bizes i Świat