Najnowsze

Prezes PKP Intercity: odebraliśmy już pięć pociągów Pendolino

Najnowsze

Prezes PKP Intercity: odebraliśmy już pięć pociągów Pendolino
TVN24 Biznes i ŚwiatPrezes PKP Intercity: odebraliśmy już pięć pociągów Pendolino

- W tej chwili przetestowaliśmy dziewięć pociągów Pendolino i odebraliśmy pięć. I te pociągi zaczynamy już wykorzystywać w jeździe eksploatacyjnej na wszystkich stacjach - powiedział prezes PKP Intercity Marcin Celejewski. Jak dodał, dalszy plan przewiduje odebranie kolejnych dwóch pociągów w tym tygodniu. - W połowie listopada będziemy mieli przetestowanych 17 pociągów - podkreślił.

- Przygotujemy się do tego, żeby pociąg na mrozie wyjechał sprawny i bezpieczny - dodał Celejewski. Zaznaczył jednak, że nie jest w stanie przewidzieć, co stanie się przy bardzo niskiej temperaturze. - Zakładamy, że będziemy realizować rozkład jazdy zgodnie z planem. Zakres eksploatacyjny Pendolino przewiduje temperatury minusowe. Ale co się stanie to nie wiadomo. Będziemy stosować te środki, które dzisiaj stosujemy, czyli na przykład ochronę podwozia. - podkreślił.

Szybciej po torach

Pociągi Pendolino mają zacząć kursować 14 grudnia. Będą kursowały pomiędzy Warszawą a Trójmiastem, Krakowem, Katowicami oraz Wrocławiem. Pasażerów ma wozić 13 pociągów Pendolino, a pięć będzie w rezerwie. Czas przejazdu między stolicą a Gdańskiem ma wynosić 2 godziny 58 minut, Wrocławiem - 3 godz. 42 minut, Krakowem - 2 godz. 28 minut, a Katowicami - 2 godz. 34 minuty.

Przedsprzedaż biletów ruszy 15 listopada. Najtańsze bilety kosztować będą 49 zł, a najdroższe 189 zł. Średnia cena biletu na Pendolino ze stolicy do Krakowa i Katowic wyniesie 129,2 zł, a z Warszawy do Trójmiasta 128,8 zł. Najdroższymi połączeniami będą te z Krakowa i Katowic na wybrzeże. Najtańsze bilety kosztować będą 98 zł, a najdroższe 189 zł. Średnia cena dla tych tras to 171,6 zł.

Kontrakt za 400 mln euro

Pasażerowie chcący pojechać Pendolino muszą pamiętać, że biletów nie będą mogli kupić w samym pociągu. Trzeba je będzie nabyć wcześniej m.in. w kasach, biletomatach czy za pomocą aplikacji mobilnej.

Koszt 20 pociągów Pendolino zakupionych przez PKP Intercity to ok. 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat.

Testy pendolino na polskich torach z Błękitnego24
Testy pendolino na polskich torach z Błękitnego24tvn24

Autor: ToL//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości