Najnowsze

Prezes KW: sprzedaż kopalń jest niemal pewna

Najnowsze

kwsa.plOd miesięcy Kompania Węglowa stoi przed widmem upadłości

Prezes Kompanii Węglowej Mirosław Taras wyraził nadzieję, że z pomocą nowego pełnomocnika rządu ds. górnictwa uda się uratować płynność tej spółki po fiasku emisji euroobligacji. Potwierdził też, że niemal przesądzona jest sprzedaż kilku kopalń Węglokoksowi.

Emisja euroobligacji miała być jednym z filarów programu naprawczego KW. Dzięki niej pogrążona w głębokim kryzysie spółka miała zdobyć środki na dalsze funkcjonowanie.

Bez sukcesu

- Władze Kompanii zdawały sobie sprawę, że możemy mieć niepowodzenie tej emisji, stało się to faktem. W związku z tym gotówka, którą przewidywaliśmy z tej emisji, nie pojawiła się – powiedział Taras dziennikarzom w Katowicach, przed środową konferencją poświęconą górnictwu, organizowaną przez grupę PTWP. - Powoduje to niestety utratę płynności w tej perspektywie czasu, w której przewidywaliśmy, że uda się ją odbudować. Skutek tego jest taki, że musimy podejmować działania pilnie ratujące płynność Kompanii – dodał Taras.

Nowy plan

Po wtorkowym spotkaniu związkowców z KW w premier Ewą Kopacz poinformowano, że dotychczasowy wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk zostanie pełnomocnikiem ds. naprawy sytuacji w polskim górnictwie. W ciągu kilkunastu dni ma przedstawić zmodyfikowany program naprawczy dla KW. Taras nie chciał mówić o założeniach nowego planu. Prezes wyraził nadzieję, że dzięki wsparciu Kowalczyka uda się płynność spółki uratować i zdobyć środki na wypłatę wynagrodzeń. - Niestety, brak widocznej perspektywy finansowania działalności operacyjnej i inwestycyjnej Kompanii powoduje to, że plan restrukturyzacyjny, który przygotowaliśmy, musi być zmieniony – zaznaczył.

Sprzedaż kopalni

Według relacji związkowców, podczas rozmów wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zapowiedział, że KW - aby pozyskać środki na dalsze funkcjonowanie - sprzeda Węglokoksowi cztery kopalnie: Bobrek-Centrum, Piekary, Chwałowice oraz Jankowice. Związkowcy nie popierają tego pomysłu. Pytany o to Taras odpowiedział, że biorąc pod uwagę stan finansów KW sprzedaż kopalń jest niemal pewna. Prezes zaznaczył, że transakcję musi poprzedzić dialog ze związkowcami i spełnienie wszelkich wymogów prawa. - Na ten moment wydaje się to jedyna ścieżka uzyskania pieniędzy na finansowanie działalności KW - podkreślił. Sprzedaż mogłaby być sfinalizowana do połowy przyszłego roku.

Będzie likwidacja?

Pytany o możliwą likwidację przynoszącej największe straty kopalni Sośnica-Makoszowy, Taras odpowiedział, jeśli kierownictwo tego zakładu nie podejmie działań dających szansę rentownej pracy, kopalnia zagrożona jest likwidacją. Od miesięcy Kompania Węglowa stoi przed widmem upadłości. Jak informował w połowie września Taras, spośród 14 jej kopalń rentowność utrzymywały trzy. Wynik finansowy po sześciu miesiącach wyniósł minus 342,3 mln zł, wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem. Trudna sytuacja dotyczy także innych spółek węglowych.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kwsa.pl

Pozostałe wiadomości