Najnowsze

Prezes KGHM w TVN24 Biznes i Świat: W tym roku wzrośnie sprzedaż miedzi

Najnowsze

Gościem TVN24 Biznes i Świat był prezes KGHM Herbert Wirth
TVN24 Biznes i ŚwiatGościem TVN24 Biznes i Świat był prezes KGHM Herbert Wirth

Przeszło 507 milionów złotych za pierwszy kwartał nie jest złym wynikiem biorąc pod uwagę makroekonomię - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat prezes KGHM Herbert Wirth. Prognozował również, że w br. sprzedaż miedzi będzie rosnąć.

KGHM zaprezentował dzisiaj wyniki finansowe za I kw. 2014 roku. Jednostkowy zysk netto KGHM w I kwartale 2014 roku wyniósł 507 mln zł wobec 1.059 mln zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie. Wynik okazał się o 9 proc. gorszy od oczekiwań analityków na poziomie 557 mln zł.

"To nie jest zły wynik"

- Trzeba podkreślić korelację między wynikami finansowymi firmy a ceną miedzi na rynkach światowych - zaznaczył Wirth. - Za I kwartał realizacyjna cena jednej tony miedzi wynosiła 6,3 tysiące złotych przy estymowanych 7,1 tysięcy złotych w planach na 2014 rok. To spowodowało ten wynik, który mamy. Mimo wszystko uważam, że przeszło 507 milionów złotych za pierwszy kwartał nie jest złym wynikiem biorąc pod uwagę makroekonomię - dodał.

Jak zaznaczył prezes KGHM sprzedaż miedzi w przyszłych kwartałach ma szanse osiągnąć zaplanowane wielkości, a więc rosnąć. - Pierwszy kwartał był trochę wyjątkowy, związany z odbudowaniem zapasów. W IV kwartale 2013 roku upłynniliśmy część, teraz je odbudowaliśmy. Powinny być one odbudowane dla zachowania ciągu technologicznego - powiedział Wirth.

Sierra Gorda zgodnie z planem

Spółka podała w raporcie, że realizacja projektu Sierra Gorda przebiega zgodnie z harmonogramem, a jej zaawansowanie na koniec I kwartału 2014 r. wyniosło 94,52 proc.

- Projekt Sierra Gorda idzie dobrze. Otwarcie technicznie tego projektu nastąpi pod koniec czerwca. Uruchomimy wszystkie instalacje, które służą do produkcji koncentratu i do końca czerwca pojawią się pierwsze tony koncentratu. Uroczyste otwarcie odbędzie się we wrześniu, czyli zgodnie z tym co obiecaliśmy naszym akcjonariuszom - powiedział Wirth.

Autor: ToL/Klim/kwoj / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości