Prezes Banku Światowego recesji się nie boi

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
EPARobert Zoellick, prezes Banku Światowego

Mimo prognoz ekonomistów wieszczących recesję w Stanach Zjednoczonych, prezes Banku Światowego jest innego zdania.

Opublikowane w piątek miesięczne dane na temat rynku pracy w USA były gorsze od najbardziej pesymistycznych prognoz: w sierpniu znikło dokładnie tyle samo miejsc pracy ile powstawało, podczas gdy analitycy zakładali, że powstanie 70 tys. nowych etatów

Ekonomiści podejrzewają, że dane te mogą świadczyć o tym, iż Stanom Zjednoczonym może grozić nowa recesja. Zoellick jest jednak innego zdania: - Nie uważam, aby Stany Zjednoczone i cały świat ponownie wpadły w recesję.

Jego zdaniem amerykańska gospodarka prawdopodobnie będzie odnotowywała powolny wzrost przy wysokim bezrobociu, ale recesji uniknie.

EU stoi przed wyzwaniami

Prezes Banku Światowego skomentował też sytuację w Europie. Według niego kraje europejskie być może będą musiały pogłębić swoją integrację finansową. Zasugerował, że europejskie rządy powinny zrezygnować z części kontroli nad swoimi budżetami, by polityka wydatkowa krajów strefy euro była bardziej skoordynowana.

W rozmowie z dziennikarzami szef Banku Światowego ocenił, że przed Europą stoją bardziej "bezpośrednie" wyzwania niż przed USA, a kryzys zadłużenia publicznego może tam podkopać zaufanie konsumentów i inwestorów.

Szef Banku Światowego wypowiedział się dzień po tym, jak europejskie giełdy odnotowały duże spadki związane z obawami przed recesją w USA i kryzysem zadłużenia publicznego w Europie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA