Prezent na święta: droższe paliwo

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huTankowanie będzie droższe

Jeszcze przed Wielkanocą wzrosną ceny paliw na stacjach - prognozują eksperci. Powód? Wzrost cen na rynku hurtowym.

"Dla kierowców zmiany cen na rynku hurtowym, jakich byliśmy świadkami w ostatnich tygodniach oznaczają, iż jeszcze przed Wielkanocą powinni przygotować się na większe wydatki za tankowanie" - podał zajmujący się rynkiem paliw portal e-petrol.pl.

W nadchodzących dniach możemy spodziewać się średnich cen benzyny 95 na poziomie 3,90-4 zł/l, a w przypadku olejów 3,62-3,67 zł/l. Jedynym paliwem, które może w najbliższych dniach potanieć jest autogaz, za który kierowcy mogą płacić średnio 1,62-1,68 zł/l.

Nie pierwsze podwyżki

Również eksperci monitorującego rynek paliw biura Reflex wskazują, że znaczne podwyżki cen hurtowych w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie pozostały bez echa na stacjach paliw. Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 w minionym tygodniu wzrosła o 10 gr/ l, osiągając poziom 3,94 zł/l, a średnia cena oleju napędowego wzrosła o 8 gr/l do poziomu 3,59 zł/l.

Na niektórych stacjach za litr benzyny bezołowiowej 95 trzeba już płacić powyżej 4 zł/l. Średnia cena autogazu wzrosła o 1 gr/l do 1,71 zł/l. "Wydaje się, że jest jeszcze miejsce na podwyżki zarówno benzyny jak i oleju napędowego, chociaż ich skala powinna być dużo mniejsza" - podało biuro Reflex.

Ceny w górę, ale spokojnie

W poniedziałek notowania na giełdzie w Londynie ropy Brent rozpoczęły się ceną 51,47 USD za baryłkę, w środę i czwartek kosztowała ona około 48 USD, zaś w piątkowe przedpołudnie handlowano za nieco powyżej 53 USD. Od stycznia cena ropy utrzymywała się poniżej 50 USD za baryłkę.

Zdaniem analityków portalu e-petrol.pl, popyt na paliwa na świecie jest wciąż relatywnie niski, a zapasy rosną. Wskazują, że cena ropy w kolejnych miesiącach wzrośnie, jednak zmiany będą miały charakter dużo mniej gwałtowny niż przed rokiem.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu