Premier zapewnia: recesji w 2012 roku nie będzie

TVN24 Biznes

TVN24Recesja Polsce nie grozi

Polska nie będzie w 2012 r. zagrożona recesją - zapewnił w piątek premier Donald Tusk. Szef rządu ocenił, że 2,5-proc. wzrost PKB zapisany w ustawie budżetowej na ten rok jest "prawdopodobnie do utrzymania".

Tusk przekonywał podczas piątkowej konferencji prasowej, że prawdopodobieństwo, iż Polska w tym roku wpadnie w recesję, jest bardzo małe. Dodał, że czeka na dane dotyczące wzrostu gospodarczego w drugim kwartale br. - Nie sądzę, aby wzrost (PKB - red.) w drugim kwartale był poniżej 2,5 proc., a więc średnia w pierwszym półroczu będzie wyraźnie powyżej 2,5 proc. - argumentował Tusk. W pierwszym kwartale br. polska gospodarka urosła o 3,5 proc. PKB.

Na biurku cała lista możliwych działań

Premier przyznał jednak, że drugie półrocze na pewno będzie pod tym względem gorsze. Wyjaśnił, że rząd ma przygotowane różne scenariusze - a wśród nich także plan działań pobudzających gospodarkę, gdyby wzrost PKB w drugim półroczu br. "wyraźnie siadał". Premier zaznaczył, że takie działania nie będą mogły naruszyć równowagi finansowej państwa. Jak wyjaśnił Tusk, od upadku banku Lehman Brothers w 2008 r. rząd co kilka miesięcy opracowuje scenariusze na wypadek różnych - trudnych do przewidzenia - zdarzeń. - Jest u mnie na biurku cała lista możliwych działań i rozstrzygnięć także o charakterze legislacyjnym na wypadek różnych scenariuszy w Europie i na świecie, bo musimy byś przygotowani na szybkie reakcje, gdyby ta jesień okazała się bardziej dramatyczna niż przewidywano - powiedział Tuk. Dodał, że przewidywania są wystarczająco dramatyczne, by przygotować się na jeszcze czarniejsze scenariusze.

Autor: nsz//mat / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24