Premier zapewnia: mięso z polskich świń jest zdrowe

Najnowsze

TVN24 BiSTusk: mięso z polskich świń jest zdrowe

- Nie ma żadnego powodu do niepokoju, mięso z polskich świń jest zdrowe - zapewniał podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk. Poinformował też, że 27 lutego do strefy buforowej udadzą się na kontrole rosyjscy eksperci. Spotkają się tam z polskimi przedstawicielami rządu i służb weterynaryjnych.

Podczas posiedzenia, Rada Ministrów wysłuchała informacji ministra rolnictwa na temat afrykańskiego pomoru świń. "Zdecydowano, że rekomendacje i kolejne przedsięwzięcia wymagają dodatkowych analiz i ustaleń w celu wyeliminowania ewentualnych zagrożeń" - informuje komunikat rządu. Szczegóły przedstawił na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

- Tworząc strefę buforową działamy prewencyjnie - mówił szef rządu. - W Polsce nie ma żadnego przypadku zachorowania świń - podkreślił.

- Zachorowania na afrykański pomór świń dotyczy tylko dzików - dodał. Dwa zarażone zwierzęta znaleziono w Podlaskiem, w strefie przygranicznej z Białorusią. Wcześniej ASF wykryto u dzików na Litwie, w związku z czym 29 stycznia Rosja zażądała od UE, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej z Unii do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu mięsa.

Polskie mięso zdrowe

- Nie ma żadnego powodu do niepokoju. Mięso z polskich świń jest zdrowe - zapewniał premier. Przyznał, że dla niektórych skupujących mięso świń z regionów wchodzących w strefę buforową "wydaje się mniej atrakcyjne". - Dlatego będziemy szukać metod i środków, by złagodzić skutki dla producentów w tych wybranych misjach - powiedział. Poinformował przy tym, że 27 lutego do strefy buforowej udadzą się na kontrole rosyjscy eksperci. Spotkają się tam z polskimi przedstawicielami rządu i służb weterynaryjnych. Będą starali się przekonać Rosjan do zniesienia embarga. - Dziś mamy do czynienia bardziej problem z psychicznym - wskazał premier.

Autor: rf/klim/ / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24