Najnowsze

Premier: Utrzymanie status quo ws. OFE jest niedopuszczalne

Najnowsze

TVN 24Premier uważa, że ludzie nie mają wpływu na pieniądze odłożone w OFE

Jest sześć wariantów postępowania ws. OFE. W najbliższych dniach będzie dostępny raport, który przygotowali w tej sprawie ministrowie pracy i finansów - poinformował na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Premier wyjaśnił, że raport ministrów nie będzie zawierał żadnych rekomendacji, będzie jedynie wskazywał warianty postępowania ws. OFE. ma ich być sześć.

Szef rządu nie przedstawił szczegółów, podzielił się natomiast swoją opinią ws. OFE.

- Naciskam na to, aby nie było spekulacji, że oto ktoś chce zabrać ludziom pieniądze, które odłożyli w OFE. Nie ma projektu takiego, aby państwo zawłaszczyło te pieniądze - powiedział Tusk.

Nie dysponują pieniędzmi

Zmiany w OFE są jednak, w opinii premiera, nieuniknione po, to, aby ludzie mieli większy wpływ na swoje pieniądze.

- Czy ludzie naprawdę dziś nimi dysponują? Nie dysponują i to nie są ich pieniądze. To, tak jak w ZUS, jest to promesa zapisana na poczet przyszłej emerytury z OFE - stwierdził Tusk.

I dodał, że nie ulega wątpliwości, że przez te wszystkie lata funkcjonowania OFE, co będzie opisane w raporcie, system ten wygenerował wielkie koszty.

- Jedyne, niewirtualne pieniądze, to kilkanaście miliardów, które zarobili pośrednicy, bo OFE to pośrednicy. Utrzymywanie status quo jest niedopuszczone - zaznaczył premier.

- Kierunek zmian musi iść w większym stopniu decyzyjności ludzi wobec ich własnych pieniędzy i w takim kierunku będziemy szli - wyjaśnił Tusk.

Autor: MAC/jaś / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości