Premier: Polska może nie podpisać paktu fiskalnego

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24/ Fot. PAP/ Radek PietruszkaPolska może nie podpisać paktu fiskalnego

- Jeśli spotkania krajów strefy euro będą główną zasadą działania paktu fiskalnego, na to naszej zgody nie będzie. Wtedy naszego podpisu pod paktem nie będzie - oświadczył w czwartek premier Donald Tusk. Poinformował też, że rząd na czwartkowym posiedzeniu przyjął stanowisko na ten szczyt.

Premier stwierdził, że Polska może rozważyć podpisanie paktu w sytuacji, jeśli "spotkania krajów tylko strefy euro będą czymś rzadkim, nadzwyczajnym i poświęconym bardzo specyficznym problemom w strefie euro". Natomiast w momencie, gdy będą one "główną zasadą działania paktu fiskalnego", polskiego podpisu pod traktatem nie będzie.

"Musimy być uczestnikiem procesu decyzyjnego"

Jak zaznaczył Tusk, Polska musi być "uczestnikiem procesu decyzyjnego, jeśli chodzi o prace i działania paktu fiskalnego, a więc grupy euro plus państwa, które podpiszą pakt". - Jeśli ocenimy, że ostateczne propozycje nie gwarantują nam wpływu na decyzje, nie podpiszemy tego paktu i o tym poinformowałem wszystkich zainteresowanych - dodał szef rządu. Jak poinformował Tusk, na temat paktu rozmawiał w czwartek z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i szefem Komisji Europejskiej Jose Barosso.

Jeśli ocenimy, że ostateczne propozycje nie gwarantują nam wpływu na decyzje, nie podpiszemy tego paktu i o tym poinformowałem wszystkich zainteresowanych Donald Tusk

Jedność europejska

Jak zadeklarował premier, Polska będzie bardzo stanowczo domagała się zachowania jedności Unii Europejskiej. - Pakt fiskalny nie może doprowadzić do trwałego podziału UE na dwa kluby: euro i reszta - zaznaczył. Jak dodał, Polska opowiada się za rozwiązaniem, które umożliwi strefie euro sprawniejsze zarządzanie i nie spowoduje takiego podziału. Ocenił ponadto, że poparcie dla polskiego punktu widzenia jest "dość powszechne". Premier zwrócił uwagę, że popierają nas szefowie instytucji unijnych - Rady i Komisji, a także kanclerz Niemiec i premier Włoch.

Ponieważ Londyn zablokował zmianę traktatu UE, nowe zasady wzmacniania dyscypliny finansowej, które mają zapobiec powtórce kryzysu zadłużenia w przyszłości, mają być wdrożone umową międzyrządową "17" oraz chętnych państw spoza strefy euro. Główne elementy umowy to wzmocnienie dyscypliny budżetowej oraz automatyczne sankcje za jej naruszenie dla państw strefy euro. Umowa wprowadza nową regułę wydatkową, która zakłada, że roczny deficyt strukturalny nie przekracza 0,5 proc. nominalnego PKB.

Nowy międzynarodowy traktat o "Stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Monetarnej", czyli tzw. pakt fiskalny, ma być uzgodniony 30 stycznia.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/ Fot. PAP/ Radek Pietruszka