Premier otwiera jedno okienko

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Założenie własnej firmy nie będzie już wymagało żmudnego procesu rejestracji

Wystarczy szybka i prosta rejestracja w gminie, aby następnego dnia móc rozpocząć własną działalność gospodarczą. Premier zapowiedział we wtorek, że mityczne "jedno okienko" będzie istotnym etapem jesiennej inicjatywy ustawodawczej rządu.

Na konferencji po wtorkowym posiedzeniu gabinetu padły zapewnienia, że założenie własnej firmy już niebawem będzie szybkie i proste.

- Wystarczy zarejestrować się w gminie, wypełnić podstawowy formularz i już następnego dnia rozpoczynać działalność - obiecywał premier. Tym razem ma to być nie wspomnienie wyborczych haseł, ale faktyczne zapewnienie o przyjęciu przez rząd pakietu projektów ustaw, które spowodują, ze "jedno okienko" stanie się faktem. - Proponujemy naprawdę solidną, uczciwą rewolucję, która będzie polegała na tym, że aby rozpocząć działalność gospodarczą nie będzie potrzeba żadnych zezwoleń i żadnej mitręgi biurokratycznej - dodał.

Jesienna ofensywa

"Jedno okienko" ma być sztandarowym, ale nie jedynym elementem dużej ofensywy legislacyjnej rządu. Premier zapowiedział, że do parlamentu trafi 140 projektów ustaw. Jak tłumaczył Donald Tusk, można je pogrupować w cztery pakiety.

Pierwszy upraszcza już istniejące przepisy, zawiera m.in. ma pozwolić na częściowe odejście od faktur VAT-owskich, a także zlikwidować konieczność uzyskiwania zezwoleń na budowę. Drugi ma dotyczyć ochrony zdrowia i reformy systemu emerytur pomostowych. W trzecim, tzw. ustrojowym, zostanie zawarte m.in. przesuniecie niektórych kompetencji z urzędów wojewódzkich do samorządów.

Czwarty gospodarczy

Natomiast czwarty pakiet dotyczyć będzie gospodarki i finansów publicznych, m.in. uproszczenia procedur związanych z rejestracja i uruchamianiem działalności gospodarczej. - W ramach pakietu dotyczącego gospodarki znajdzie się ustawa dająca możliwość rozliczania się przez przedsiębiorców w walutach wymienialnych - zdradził Waldemar Pawlak

Natomiast premier Tusk zapewnił, że to dopiero pierwszy etap uproszczenia polskich przepisów, które mają ułatwić życie obywatelom. - Nasze pakiety ustaw dają szanse, aby Polska stała się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do działania gospodarczego - podkreślił premier. - Spodziewamy się jak najlepszych decyzji [prezydenta - re.], liczymy na dobrą współpracę. Myślę, że wobec naszych projektów będzie życzliwość i wsparcie ze strony prezydenta - dodał Pawlak.

"Stoczni jeszcze nie przegraliśmy"

We wtorek padły nie tylko zapewnienia. Rząd przyjął kilka ustaw i rozporządzeń, a wśród nich akt, który pozwoli Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) samodzielnie sprzedawać swoje wierzytelności. Do tej pory odbywało się za pośrednictwem banków, które okazały się mało zainteresowane ich zbywaniem. Teraz sprzedaż będzie odbywać się w drodze przetargu pisemnego lub ustnego.

Podczas konferencji premier nie uniknął pytań o przyszłość polskich stoczni. - Nie jest tak, że starania o polskie stocznie przegraliśmy. Nie szukamy w tej chwili winnych po to, aby uciec od własnej odpowiedzialności. Dziś nie zastanawiam się nad tym, komu dać po głowie, jeśli się nie uda, tylko z kim iść razem, żeby się udało. Jeszcze kilka rozmów mam przed sobą - zdradził szef rządu.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24