Premier odwołał szefową UOKiK. Rzecznik rządu: były zmiany w rządzie, są w urzędach

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatPrezes UOKiK odwołana

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel w poniedziałek została odwołana przez premiera ze stanowiska - poinformował UOKiK. - Pan premier na jesieni przeprowadził zmiany w rządzie i teraz przeprowadza zmiany w urzędach - powiedziała w TVN24 Biznes i Świat rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jak informuje UOKiK, "do czasu powołania następcy, Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel będzie pełnić obowiązki Prezesa Urzędu".

Krasnodębska-Tomkiel funkcję prezesa UOKiK pełniła od 4 czerwca 2008 roku. Z Urzędem związana jest od roku 1998.

Jak poinformował UOKiK, do kompetencji prezesa należało kształtowanie polityki antymonopolowej oraz polityki ochrony konsumentów, m.in. zainicjowała i nadzorowała prace nad nowelizacją ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Zmiany w urzedach

Jak powiedziała w TVN24 Biznes i Świat rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes bardzo długo pełniła funkcję w UOKiK. - W Urzędzie pracuje od początku, całe zawodowe życie ma związane z tą instytucją. Pan premier na jesieni przeprowadził zmiany w rządzie i teraz przeprowadza zmiany w urzędach - powiedziała rzecznik.

Kidawa-Błońska dodała: - Zależy nam na tym, żeby trochę zmienić działalność i organizację tych instytucji. W czasach, gdy zagrożenia w wykorzystywaniu konsumentów jest coraz powszechniejsze, potrzebna jest szczególna wrażliwość na ochronę konsumenta, nowe spojrzenie na to. Pani prezes miała ogromne doświadczenie, ale czasami potrzebne jest to nowe spojrzenie - oceniła. Rzecznik zapewniła, że odwołanie prezes UOKiK nie ma związku z krytyką Urzędu wobec spółek państwowych. - Od tego, że ktoś krytykuje państwowe spółki i się im przygląda, nie jest się odwoływanym z pracy. Taka kontrola jest niezbędna. Mówimy tutaj o innym spojrzeniu w ogóle na funkcjonowanie urzędu, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony konsumenta - zaznaczyła Kidawa-Błońska.

Szef UOKiK jest powoływany i odwoływany przez premiera spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.

Zmiany konieczne?

Na potrzebę zmian w UOKiK wskazał w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. - Dziwiliśmy się, że tak długo pan premier nie podejmuje tych decyzji personalnych. Wielokrotnie o to apelowaliśmy zwracając uwagę, że ten urząd zmierza w złą stronę - powiedział.

Malinowski wymienił tutaj m.in. zablokowanie decyzji rządu o fuzji na rynku energetycznym Polskiej Grupy Energetycznej z Energą. I dodał, że oczekuje, iż "nowy prezes wróci do korzeni tego urzędu". - Liczę, że na czele urzędu stanie ekonomista, a nie prawnik, który rozumie mechanizmy rynkowe a nie tylko literę prawa - zaznaczył Malinowski.

Malinowski: Dziwiliśmy się, że tak długo pan premier nie podejmuje decyzji personalnychTVN24 Biznes i Świat

Autor: mn/klim/ / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: uokik.gov.pl