Premier: obroniliśmy nasze interesy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Donald Tusk zadowolony z ustaleń szczytu UE w Brukseli

Premier jest zadowolony z ustaleń szczytu UE w Brukseli. Zdaniem Donalda Tuska, gwarantują one, że nowa unijna strategia Europa 2020 uwzględni polski postulat rozwoju infrastruktury, której głównym instrumentem jest polityka spójności. Nową strategię wspierać też będzie polityka rolna. Premier podkreślił, że Polska na "bardzo dużą skalę" korzysta ze środków przeznaczanych zarówno na politykę spójności, jak i politykę rolną.

Donald Tusk poinformował, że na szczycie UE udało się potwierdzić, iż unijna polityka spójności będzie jednym z kluczowych elementów realizacji nowej unijnej strategii rozwoju Europa 2020. - Pilnowaliśmy, aby strategia 2020 nie stała się alternatywą dla polityki spójności, tylko wręcz przeciwnie, aby politykę spójności UE uznała za jeden z kluczowych instrumentów do skutecznej realizacji nowej strategii. (...) To udało się uzyskać i potwierdzić - stwierdził Tusk w drugim dniu szczytu w Brukseli.

Donald Tusk podkreślił, że Polska na "bardzo dużą skalę" korzysta ze środków przeznaczanych na politykę spójności.

Polityka spójności - to m.in. autostrady i szerokopasmowy internet

Premier przypomniał, że jeszcze kilka tygodni temu toczył się spór w kuluarach instytucji europejskich, na ile strategia Europa 2020 będzie korektą, jeśli chodzi o główne gospodarcze polityki europejskie, w tym polityki spójności czy polityki rolnej.

Nawet jeśli obawy niektórych były trochę na wyrost - powiedział Tusk - to i tak "spowodowały mobilizację, której celem było utrzymanie pewności, że te polityki będą nadal aktualne, i że (...) będą traktowane jako bardzo dobre instrumenty do realizacji głównych celów nowej strategii".

Tusk podkreślił, że elementem polityki spójności są bardzo ważne dla Polski inwestycje infrastrukturalne, w autostrady czy szerokopasmowy internet.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24