Premier Litwy ostrzega Polaków

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Przyszłość Możejek pod znakiem zapytania

Zamieszania wokół należącej do Orlenu rafinerii w Możejkach ciąg dalszy. - Nie chciałbym, by za pośrednictwem polskich inwestycji strategicznych na Litwę przyszedł bardzo niepożądany kapitał - powiedział premier Andrius Kubilius, odnosząc się do informacji, jakoby polski koncern planował sprzedaż Możejek Rosjanom.

W piątkowym wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie Kubilius zaznaczył, że inaczej będą rozstrzygane problemy logistyczne rafinerii Orlen Lietuva, jeżeli wiadome będzie, że PKN Orlen Orlen nie zamierza sprzedawać akcji swej litewskiej spółki, a inaczej, jeżeli się okaże, że rafineria w Możejkach ma przejść w ręce jakiegoś przedsiębiorstwa rosyjskiego.

Według niego, pogłoski o możliwości sprzedaży akcji rafinerii w Możejkach zmniejszają też zaufanie wobec strategicznego partnera, jakim jest Polska, i to może mieć wpływ na realizację wspólnych projektów energetycznych - budowy polsko-litewskiego mostu energetycznego i budowy elektrowni atomowej w Ignalinie, wspólnym projekcie Litwy, Polski, Łotwy i Estonii.

Premier powtórzył raz jeszcze, że Litwa nie sprzeda PKN Orlen terminalu naftowego w Kłajpedzie, ale zapewnił, że strona litewska dokłada wszelkich starań, by rozstrzygnąć problemy logistyczne rafinerii Orlen Lietuva.

Sprzeda, nie sprzeda?

Od kilku miesięcy media na Litwie i w Polsce spekulują na temat możliwości sprzedaży Rosjanom rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach. Spekulacje te pojawiły się także w kontekście nieudanych dla PKN Orlen starań o przejęcie kontroli operacyjnej nad litewskim, państwowym terminalem morskim w Kłajpedzie, głównym punktem eksportowym produktów Orlen Lietuva. W ocenie PKN Orlen, brak dogodnego dostępu do eksportu produktów Orlen Lietuva przez morze wpływa niekorzystnie na wyniki działalności litewskiej spółki i obniża rentowność tej inwestycji.

W ubiegłym tygodniu rzecznik prasowy PKN Orlen Dawid Piekarz powiedział PAP, iż koncern nie prowadzi żadnych rozmów w sprawie sprzedaży Orlen Lietuva. - Nie ma żadnych tego typu rozmów. W ogóle nie rozmawiamy z nikim na temat sprzedaży Orlen Lietuva - ani z Rosją, ani z nikim innym - oświadczył. W czwartek biuro prasowe PKN Orlen poinformowało, iż płocki koncern co prawda rozważa wariant pozyskania w przyszłości partnera strategicznego dla Orlen Lietuva, jednak dotychczas nie prowadził w tej sprawie żadnych rozmów.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24