Premier Grecji: Nie będzie nowych oszczędności

Najnowsze

Aktualizacja:

Europejski bankrut przekonuje, że wychodzi na prostą. - Grecki rząd nie planuje wprowadzania nowych środków oszczędnościowych w celu wyciągnięcia kraju z długu ani restrukturyzacji zadłużenia -zapewnił premier Jeorjos Papandreu.

Papandreu zapewnił także, że Ateny nie planują restrukturyzacji zadłużenia, co byłoby "katastroficzne". - Mówilibyśmy o upadku naszego systemu bankowego, byłaby to tragedia dla gospodarstw domowych. Nie bierzemy tego pod uwagę - wyjaśnił Jeorjos Papandreu.

- Jesteśmy przekonani, że w takim tempie i dzięki już wprowadzonym środkom uda nam się osiągnąć cel na 2010 rok. I będzie to nie lada osiągnięcie - dodał premier.

Bolesna kuracja

Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznały Grecji pomoc finansową w wysokości 110 mld euro, a w zamian kraj zobowiązał się zmniejszyć deficyt budżetowy z 13,6 proc. PKB w 2009 roku do 8,1 proc. w 2010 r.

Premier przyznał, że zdaje sobie sprawę, iż "na rynkach panuje strach". Jednak kraj "pokazuje, że jest silniejszy i lepiej sobie radzi z tymi problemami", co "wcześniej czy później będzie miało duży wpływ na rynki".

Socjalistyczny rząd, aby uniknąć bankructwa kraju pogrążonego w kryzysie zadłużenia publicznego, wprowadził drastyczne środki oszczędnościowe, w tym obniżenie płac i podniesienie podatków, co rozgniewało związki zawodowe. Przeprowadziły one w tym roku sześć strajków generalnych, a w sobotę protestowały w Salonikach, przed tradycyjnym przemówieniem premiera, w którym zapowiedział plany dotyczące polityki społecznej na kolejny rok.

Papandreu ogłosił wtedy zmniejszenie podatku od dochodów dla firm z 20 do 24 procent w 2011 r., a nie 2014 roku, co ma zwiększyć inwestycje i konkurencyjność. Premier zamierza także otworzyć dostęp do takich zawodów, jak notariusze, farmaceuci, kierowcy ciężarówek i taksówkarze. Zapowiedział również deregulację rynku energetycznego, wyznaczenie celów prywatyzacyjnych i uproszczenie wydawania licencji na działalność gospodarczą.

Źródło: PAP