Najnowsze

Premier chce ulżyć polskiemu węglowi. Ministerstwo: obniżenie akcyzy niemożliwe

Najnowsze

wiki (CC BY-SA 2.0) | YarluFileBotMinisterstwo: akcyza na węgiel, gaz ziemny i energię elektryczną to podatek zharmonizowany w UE

Obniżenie stawki akcyzy na węgiel czy gaz ziemny nie jest możliwe ze względu na unijne regulacje - powiedział wiceminister finansów Janusz Cichoń.

Dwa tygodnie temu, po spotkaniu z górnikami w Katowicach, premier Donald Tusk zapowiedział przegląd obciążeń fiskalnych dotyczących polskiego węgla. - Jest przekonanie, że polski węgiel jest obciążony rozmaitymi podatkami, daninami, bardziej niż węgiel z nim konkurujący (...). Zobaczymy, być może znajdziemy tutaj jakieś ciekawe rozwiązania z punktu widzenia górnictwa - zaznaczył premier.

Gdzie można?

O potrzebie obniżenia opodatkowania źródeł energii, w tym węgla, mówili przedstawiciele branży wydobywczej i przemysłu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się na początku maja w Katowicach. - Akcyza na węgiel, gaz ziemny i energię elektryczną to podatek zharmonizowany w UE. W tej chwili stawki na gaz ziemny oraz węgiel mamy na minimalnych unijnych poziomach, więc trudno sobie wyobrazić, abyśmy mogli je jeszcze obniżyć - poinformował Cichoń. Zaznaczył, że stawka na energię elektryczną obowiązuje od 2002 roku i od tamtej pory nie była zmieniana nawet o wskaźnik inflacji. - Relatywnie zatem jest ona co roku niższa. Ewentualne obniżenie akcyzy na energię nie pomogłoby górnictwu, a mogło by jedynie przeszkodzić w wyjściu z procedury nadmiernego deficytu - dodał wiceminister.

Jaka akcyza?

Ministerstwo Finansów podało, że opodatkowanie akcyzą wyrobów węglowych, gazowych, jak również energii elektrycznej wynika z wdrożenia unijnej dyrektywy Rady 2003/96/WE. "Przepisy unijne określają między innymi stawkę minimalną podatku akcyzowego, poniżej której państwa członkowskie nie mogą opodatkować tych wyrobów, jak również określają zasady opodatkowania oraz zakres zwolnień obligatoryjnych oraz fakultatywnych" - wyjaśniono. MF poinformowało, że minimalna stawka akcyzy na gaz ziemny o zastosowaniu gospodarczym wynosi 0,15 euro/GJ, a na gaz ziemny o zastosowaniu niegospodarczym 0,3 euro/GJ. Minimalna stawka akcyzy na węgiel i koks o zastosowaniu gospodarczym to 0,15 euro/GJ, a na węgiel i koks o zastosowaniu niegospodarczym - 0,3 euro/GJ. W przypadku energii elektrycznej o zastosowaniu gospodarczym najniższa stawka jest na poziomie 0,5 euro/MWh, a energii elektrycznej o zastosowaniu niegospodarczym - 1 euro/MWh. W przypadku węgla i gazu ziemnego przeznaczonych dla celów opałowych ustanowiono stawkę podatku akcyzowego na poziomie 1,28 zł/GJ, a na energię elektryczną - 20 zł/MWh. "W przepisach krajowych dla węgla i gazu ziemnego wprowadzono wszystkie przewidziane w prawie unijnym zwolnienia od podatku akcyzowego dla tych wyrobów przeznaczonych dla celów opałowych - zarówno obligatoryjne, jak i fakultatywne. Zwolnieniu podlegają m.in. wyroby zużywane przez gospodarstwa domowe, szkoły, przedszkola, ośrodki pomocy społecznej, podmioty lecznicze, zakłady energochłonne, przemysł metalurgiczny, rolnictwo, w procesie produkcji energii elektrycznej i wyrobów energetycznych" - zaznaczyło MF. Wskazano ponadto, że podatkiem od nieruchomości objęte są urządzenia budowlane znajdujące się w wyrobiskach górniczych, a ewentualne zwolnienie z tego podatku leży w gestii samorządów.

Tusk: wkrótce projekt ws. odroczenia płatności ZUS przez Kompanię Węglową
Tusk: wkrótce projekt ws. odroczenia płatności ZUS przez Kompanię Węglowątvn24

Autor: mnkwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wiki (CC BY-SA 2.0) | YarluFileBot

Pozostałe wiadomości