Premier: Autostrady w dobrych rękach

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Premier wierzy w nowego szefa GDDKiA

- Żeby skutecznie budować drogi potrzebne jest przede wszystkim znoszenie blokad biurokratycznych. I młody zespół, który teraz kieruje GDDKiA ma to umożliwić - tak premier Donald Tusk skomentował powierzenie obowiązków szefa dyrekcji dróg Lechowi Witeckiemu. Duże nadzieje w nowym dyrektorze pokłada też minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Premier pytany, czy nie obawia się, że dla drogowców Witecki, któremu powierzył w poniedziałek kierowanie kierowania Krajową Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, to osoba całkowicie anonimowa i bez doświadczenia odpowiedział:

- Ufam drogowcom, ale budowa dróg i autostrad to nie tylko oni. Ich praca jest bardzo ważna bo zajmują się samą budową, ale muszą mieć przygotowane podłoże prawne i finansowe do tego. Witecki z pracy w Najwyższej Izbie Kontroli ma doświadczenie antykorupcyjne, jest młody i energiczny - mówił premier. Podkreślił, że te cechy pozwolą walczyć z barierami biurokratycznymi, które blokują skuteczne i tanie budowanie dróg. - Dlatego postawiliśmy na ludzi, młodych, energicznych, dobrze wykształconych i z niezłym doświadczeniem, żeby przełamać złą rutynę - mówił premier.

Młodość i skuteczność

W sukces Lecha Witeckiego wierzy także Cezary Grabarczyk, który sugerował premierowi powołanie właśnie jego do kierowania Dyrekcją.

Cezary Grabarczyk o kompetencjach kierownictwa GDDKiATVN CNBC BIZNES

- Kiedy był prezesem zarządu fundacji "Fundusz Współpracy" przeprowadził w sumie kilkaset przetargów na wartość kilku mld zł. I one się odbyły, w przeciwieństwie do wielu tych przetargów, które organizowała Dyrekcja. Przykładem jest choćby przetarg na obwodnicę Augustowa w dolinie rzeki Rospudy, który był ogłaszany trzykrotnie - przekonywał w TVN CNBC Biznes minister infrastruktury.

Pochlebnie wypowiadał się także o zastępczyni Witeckiego, Magdalenie Jaworskiej. - To specjalistka od pozyskiwania funduszy unijnych, a 100 ze 121 mld zł, które do 2012 roku mają być przeznaczone na budowę dróg i autostrad ma pochodzić właśnie z funduszy - mówił Grabarczyk. - To jest świetny tandem ludzi młodych, energicznych i dobrze wykształconych - podsumował nowe kierownictwo minister.

Cezary Grabarczyk powiedział też, że ma nadzieję, że Witecki, pełniący na razie jedynie obowiązki dyrektora, stanie w formalnym konkursie na to stanowisko. - Chciałbym, żeby tak się stało. Jednak nawet jeśli nie stanie, to na pewno nie będą to stracone tygodnie - zaznaczył.

Źródło: TVN24, TVN Warszawa

Źródło zdjęcia głównego: TVN24