Premier: 4 lata bez obniżki podatków

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Premier o propozycjach podatkowych PO

- Najbliższe cztery lata to nie czas na obniżkę podatków - powiedział premier Donald Tusk i podkreślił, że jedynie VAT może zostać minimalnie obniżony w 2014 roku.

- Będą różni politycy wyciągali radykalne propozycje podatkowe, ale trzeba szczerze powiedzieć, że najbliższy sezon, najbliższe cztery lata to nie czas na zmniejszanie wpływów do budżetu. Bo państwa w Europie upadają dlatego, że nie są w stanie zgromadzić pieniędzy na podstawowe potrzeby jak emerytury, czy spłacanie długu - przekonywał dziś Tusk w rozmowie z dziennikarzami.

- Każdy kto przychodzi dzisiaj do wyborców i mówi, dajcie nam władzę, a my obniżymy podatki, kłamie - dodał premier. Jak podkreślił, w 2014 r. może jedynie dojść do "minimalnej redukcji VAT". - Ale dzisiaj każdy odpowiedzialny rządzący, na całym świecie, w Europie szczególnie, musi dbać, aby nie wywróciły się finanse publiczne - zaznaczył.

W programie wyborczym zaprezentowanym 10 września PO zapowiada m.in. likwidację deklaracji PIT, obniżenie zasadniczej stawki VAT do 22 proc. w 2014 r. Platforma chce również zrównoważenia budżetu przed końcem kadencji oraz obniżenia relacji długu publicznego do PKB do 48 proc. w 2015 roku i do 40 proc. w 2018 roku.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24