Prawie połowa Polek nie pracuje

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plCiąża jest jednym z powodów niepodejmowania pracy

Praca zawodowa w Polsce to wciąż domena mężczyzn - wynika z badań Eurostatu. Wśród pań w wieku 15-64 lata blisko połowa Polek - ponad 43 procent - nie wykazuje żadnej aktywności na rynku pracy. Średnia unijna to 37 procent.

W grupie wiekowej 25-54 lata nie pracuje co czwarta Polka. Połowa z nich twierdzi, że powodem są okoliczności życiowe związane z rodziną: ciąża, wychowywanie dzieci albo opieka nad starszymi krewnymi.

Dla porównania, w krajach nordyckich tylko 23-25 proc. kobiet nie pracuje zawodowo, a w Niemczech i Francji odpowiednio 30 i 35 proc. Rekord należy do Islandii (kraj spoza UE), gdzie nie pracuje jedynie 16,6 proc. kobiet.

Z kolei na południu Europy kobieta pracująca jedynie w domu nie należy do rzadkości. We Włoszech nie pracuje zawodowo prawie połowa kobiet w wieku 15-64 lata, na Malcie 62 proc., w Grecji 45 proc., a w Rumunii ok. 43 proc. Stosunkowo dużo niepracujących kobiet jest też w zamożnych krajach Europy Zachodniej: Belgii, Luksemburgu i Hiszpanii - od 40 do 42 proc.

Najwięcej niepracujących zawodowo kobiet jest w aspirującej do członkostwa w UE Turcji - 74 proc.


Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl