Prawie plaża w górach

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc/TVN24Na stokach w Jurgowie i Karpaczu wyrosną plaże

Narciarze, którzy podczas ferii zimowych odwiedzą stoki w Jurgowie i Karpaczu, będą przecierać oczy ze zdumienia. Na szczycie zaśnieżonej góry wyrośnie prawdziwa piaszczysta plaża, a na niej - w strojach kąpielowych i okularach przeciwsłonecznych - pojawią się urlopowicze.

To nie fatamorgana, ale starannie przemyślana strategia reklamowa. W środku zimy gorąca, wakacyjna wizja urlopu - ma zachęcać turystów do odwiedzenia latem bałtyckich plaż. Na taki pomysł współpracy regionów wpadły Pomorska i Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, która działa w porozumieniu z władzami nadbałtyckich gmin i województw oraz Agencja Promocji Miast i Regionów z Krakowa.

Zimowa akcja zainauguruje całoroczną kampanię "Czas na Bałtyk", nad którą patronat objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polska Organizacja Turystyczna.

Bałtyckie plaże na tle gór

Wybór miejsca i czasu prowadzenia tej kampanii może dziwić, ale jak wyjaśniają organizatorzy - już podczas ferii zimowych turyści snują plany wakacyjne. Stąd pomysł na odtworzenie obrazków prosto z bałtyckich plaż w górskiej scenerii. - Pokazujemy plażę w środku zimy, żeby już dziś zaprosić turystów na letni wypoczynek nad polskie morze - wyjaśnia prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Marta Chełkowska.

Jak przekonują organizatorzy akcji, bałtyckie kurorty to idealne miejsce na relaks o każdej porze roku. - Nordic Walking, Snow Kite czy bogata oferta SPA i możliwość "wyciszenia" od codziennego zgiełku to atuty posezonowego wypoczynku nad morzem i to za znacznie atrakcyjniejsze ceny - zachęca prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Waldemar Miśko.

Gdzie i kiedy?

Chętni do obejrzenia tego nietypowego widoku powinni wybrać się w dniach 25 stycznia - 28 lutego do stacji narciarskiej "Hawrań" w Jurgowie lub na stok narciarski "Relaks" w Karpaczu. W dni powszednie plażowe stanowiska promocyjne działać będą w godzinach 10-16, a w weekendy w godzinach 11-19 lub 10-18 w zależności od warunków atmosferycznych.

Poszczególne plaże zajmą teren o powierzchni około 12-20 m kw. Będą wypełnione piaskiem i znajdziemy tam typowe plażowe atrybuty: parawan, parasol, leżaki, plażowe zabawki, a nawet koło ratunkowe. Na plaży będzie można spotkać też parę "urlopowiczów", ubranych jedynie w stroje kąpielowe, oczywiście w okularach przeciwsłonecznych. Zobaczymy typowe nadmorskie scenki z opalaniem się na leżakach włącznie.

Na turystów i narciarzy czeka konkurs z nagrodą w postaci pobytu nad morzem, każdy będzie mógł się też sfotografować na tej niezwykłej plaży, by utrwalić wspomnienia z "pobytu nad Bałtykiem" i w górach jednocześnie - zapowiadają organizatorzy.

Jak to będzie zrobione?

Lato w środku zimy wymaga szczegółowego przygotowania. Plaża będzie miała specjalną konstrukcję i wyposażenie: izolację piasku od spodu, maty ogrzewające leżaki, nadmuchy z ciepłym powietrzem, a przede wszystkim ogrzewające promienniki podczerwieni.

Tak wykreowany obraz wakacji nad polskim morzem wspierać będzie dyskretna oprawa dźwiękowa. Usłyszymy charakterystyczne odgłosy plaży i morza - szum fal, pisk mew, odgłosy plażowiczów, a nawet syrenę okrętową.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc/TVN24