Prawie perpetuum mobile na ulicach Poznania

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESHybrydowy Solaris kosztował 1,5 mln zł

Na ulice Poznania wyjedzie pierwszy w Polsce autobus z napędem hybrydowym. Pojazd z elektryczno-dieslowskim silnikiem w dziewiczą podróż ma wyruszyć pod koniec października.

Poznań jest ósmym miastem w Europie, które kupiło autobus z napędem hybrydowym. To, że takie pojazdy nie są szczególnie popularne, jest przede wszystkim winą ich wysokiej ceny. Jeden kosztuje około 1,5 mln złotych.

Poznańskie MPK kupiło na razie jeden autobus i chce go przetestować. - Będziemy go mogli sprawdzić na różnych trasach, w różnych warunkach klimatycznych, przy różnym natężeniu ruchu, przy różnych okolicznościach, które tak naprawdę decydują o tym, czy jest to dobry miejski autobus, czy też nie - wyjaśniła Iwona Gajdzińska z MPK w Poznaniu.

Silnik przyjazny środowisku

Silnik hybrydowy jest dużo bardziej przyjazny dla środowiska niż standardowy. Częściowo jest on zasilany energią, którą... sam wytwarza. - Przy hamowaniu wyzwala się energia, czyli jeżdżąc autobusem po mieście, często hamując i często ruszając, wtedy tej energii wytwarza się najwięcej - tłumaczyła sposób funkcjonowania systemu Solange Olszewska, wiceprezes spółki Solaris, od którego MPK w Poznaniu kupiło autobus.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES