Prawie każdy człowiek ma komórkę

Najnowsze

Aktualizacja:

Statystycznie rzecz biorąc, większość ludzi na świecie ma telefon komórkowy. Według Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (ITU) w 2009 roku na świecie korzystało z przenośnych aparatów już 4,6 mld użytkowników, a w końcu tego roku będzie ich aż 5 mld.

- Jestem pewien, że usługi mobilne będą się rozwijać, ponieważ ludzie coraz częściej wykorzystują telefon komórkowy do połączeń z internetem - powiedział sekretarz generalny ITU Hamadoun Toure w pierwszym dniu światowego kongresu telefonii komórkowej w Barcelonie.

Zdaniem ITU w 2010 r. sprzedaż komórek sięgnie 1,2 mld aparatów.

Więcej, więcej, więcej

Według innego studium, przeprowadzonego przez instytut GfK, sprzedaż telefonów komórkowych w 2009 roku ucierpiała, kurcząc się o 4 procent i spadając do 1,16 mln sztuk. Największy spadek sprzedaży odnotowano w Europie Wschodniej (-20 proc.) i Ameryce Południowej (-11,5 proc.).

Druga część 2009 roku była już lepsza, zwłaszcza dzięki upowszechnieniu się smartfonów - telefonów zawierających funkcje multimedialne: odbieranie poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS.

Jeśli tendencja ta utrzyma się w roku bieżącym, sprzedaż wzrośnie o 2-3 procent, do 1,18-1,19 mld aparatów - uważa analityk Sebastien de Rosbo.

Mobilny internet też ma się dobrze

Według ITU wzrost liczby klientów będzie stymulowany w krajach uprzemysłowionych poprzez dostępność telefonów coraz bardziej wyrafinowanych, a w krajach rozwijających się - dzięki gwałtownemu rozwojowi usług, m.in. w ochronie zdrowia i bankowości.

Do miliarda, z około 600 mln w roku 2009, wzrośnie też liczba użytkowników mobilnego internetu.

Źródło: PAP