Prawie 1,7 tys. osób domaga się ponad 112 mln zł od Amber Gold

Najnowsze

TVN 24Ponad 112 mln zł domagają się byli klienci od Amber Gold

Do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku wpłynęło dotąd 1697 zawiadomień od klientów Amber Gold, którzy twierdzą, że zostali oszukani przez spółkę. Ich roszczenia opiewają na 112 mln 114 tys. zł - poinformował Wojciech Szelągowski z gdańskiej prokuratury.

Wojciech Szelągowski wyjaśnił, że są to zawiadomienia składane zarówno w biurze podawczym gdańskiej prokuratury, jak i innych prokuraturach, komisariatach policji oraz delegaturach Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na terenie całego kraju.

Liczba kont czy klientów?

6 sierpnia podczas konferencji prasowej w Gdańsku Marcin P. poinformował, że Amber Gold ma ok. 7 tys. aktywnych klientów, którzy zdeponowali w spółce ok. 80 mln zł. Prokurator zwrócił uwagę, że trudno jest powiedzieć, czy Marcin P., przekazując informację o liczbie klientów, miał na myśli klientów, czy liczbę kont.

- Podajemy liczbę zawiadomień, ale wśród składających jest dużo osób, które miały zawartych po kilka umów. Jeszcze znacząca liczba klientów gdańskiej spółki nie złożyła zawiadomień - zaznaczył Szelągowski.

Wnikliwe analizy prokuratorów

Prokurator powiedział, że w prowadzonym śledztwie dotyczącym Amber Gold śledczy wnikliwie analizują dokumenty zabezpieczone podczas przeszukań przez ABW siedzib związanych z działalnością gdańskiej spółki.

- Praca zespołu jest ukierunkowana na analizę całej dokumentacji finansowo-księgowej spółki, którą prokuratura ocenia jako bardzo istotną w tej sprawie - tłumaczył. Jak dodał, prokuratura analizuje np. dokumenty potwierdzające różnego rodzaju decyzje finansowe podejmowane w spółce, które mogą pomóc w ustaleniu mechanizmów funkcjonowania Amber Gold.

"Sprawdzenia poza granicami kraju"

Odnosząc się do informacji podanej przez Marcina P. na początku sierpnia, że spółka ma zdeponowane złoto w skarbcach w Warszawie i w Szwajcarii, Szelągowski powiedział, że "w toku prowadzonych czynności prokuratura podejmuje także pewne sprawdzenia poza granicami kraju".

Po kontroli siedzib spółki prokuratura zajęła kruszce o nieustalonej jeszcze wartości. Śledczy zabezpieczyli 57 kg złota, kilogram platyny oraz mniej niż kilogram srebra.

Amber Gold sp. z o.o. to spółka inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła bardzo wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku. 13 sierpnia na stronie internetowej spółki pojawiła się informacja o jej likwidacji. Tydzień temu prokuratura w Gdańsku postawiła szefowi AG - Marcinowi P. - sześć zarzutów. Zastosowano wobec niego dozór policyjny i wydano zakaz opuszczania kraju.

Autor: km//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24