Pralki przenoszą się z Walii do Polski

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huW zamykanej fabryce w Walii pracę straca 302 osoby

Dyrekcja należących do włoskiego koncernu Indesit zakładów produkcji pralek w Kinmel Park w Bodelwyddan w północnej Walii ogłosiła w środę, że zamknie je z końcem lipca, a produkcja zostanie przeniesiona do Polski.

W Kinmel Park pracuje 302 pracowników. Dowiedzieli się oni o decyzji na zebraniu ogólnym. Jako powód podano wysokie koszty produkcji i spadek popytu.

Indesit ma zakłady produkcyjne w Łodzi i Radomsku, w których łącznie zatrudnia 3 tys. osób. Wcześniej koncern ogłosił o przeniesieniu do Polski z Turynu zakładów produkcji zmywarek.

O możliwym zaprzestaniu produkcji w Walii dyrekcja napomknęła już wcześniej. W środę oficjalnie potwierdzono ten zamiar, w związku z upływem przewidzianego prawem 90-dniowego okresu konsultacji managementu ze związkami zawodowymi.

Dyrektor Indesit na Wielką Brytanię Carlos Ramos zapewnił, że firma udzieli pomocy w przekwalifikowaniu pracowników i znalezieniu im innego zatrudnienia. Związkowe alternatywy wobec zamknięcia zakładu nazwał "nierealnymi". Według związków zawodowych, wcześniejsze konsultacje były tylko dymną zasłoną dla z góry podjętych planów.

Oprócz zakładów w Kinmel Park, Indesit ma dwa inne zakłady produkcji sprzętu AGD w południowo-zachodniej i wschodniej Anglii, w których zatrudnia łącznie 2 tys. pracowników.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu