Najnowsze

Pralka i lodówka to podstawa

Najnowsze

TVN24Lodówka znajduje się w prawie każdym domu

Polacy lubią otaczać się sprzętem ułatwiającym życie. Prawie wszystkie polskie gospodarstwa domowe mają lodówkę, pralkę i telefon. Ponad połowa rodzin ma samochód i komputer, a co dziesiąta - zmywarkę i telewizor plazmowy - tak wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Z raportu CBOS wynika, że zaledwie 0,7 proc. polskich rodzin nie ma lodówki, a 12,2 proc. pralki automatycznej. - W około jednej trzeciej gospodarstw wynika to z braku takiej potrzeby, jednak przeważającą przyczyną są problemy finansowe - wyjaśniają autorzy.

W zmywarkę do naczyń wyposażonych jest 10 proc. badanych. W polskich mieszkaniach można ją znaleźć tym częściej, im wyższy jest poziom wykształcenia członków rodziny oraz im lepsza ich sytuacja materialna.

Telefon i komputer - niezastąpione

Większość z nas posiada także telefon komórkowy (77,6 proc.) lub stacjonarny (67,6 proc.), a w prawie połowie polskich domów znajduje się komputer stacjonarny. Znacznie rzadziej kupujemy laptopy. Znajduje się on u zaledwie 11,8 proc. polskich rodzin. Jeśli chodzi o dostęp do internetu, to z sieci w domu może korzystać 40,1 proc. Polaków.

Nie jest źle w dziedzinie motoryzacji - przynajmniej jeden samochód ma w Polsce ponad połowa gospodarstw domowych - 55,9 proc. Najczęściej są to rodziny wiejskie.

Badanie realizowano od września do listopada 2007 r. na reprezentatywnej próbie losowo-adresowej ponad 38 tys. dorosłych Polaków.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24