Praktyczny jak Polak

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Lubimy samochody uniwersalne i oszczędne

Polacy kupują najczęściej uniwersalne i oszczędne samochody – wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. W zeszłym roku najchętniej kupowaliśmy samochody małe lub kompaktowe, które w dodatku mało palą. Ale ten trend się powoli zmienia.

Średnio co trzeci Polak ma samochód. W 2007 r. najchętniej kupowanymi modelami w Polsce były auta małe lub kompaktowe. Ponad połowę z nich stanowiły pojazdy małolitrażowe z silnikami o pojemności do 1399 cm3. Jednak segment ten cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem. Z raportu PZPM wynika, że coraz częściej wybieramy nie tylko większe i droższe modele, ale przede wszystkim zwracamy większą uwagę na ich dodatkowe wyposażenie - klimatyzację, poduszki powietrzne i system ABS. Wpływa to na wzrost średniej wartości kupowanego samochodu, która w 2007 r. przekroczyła 73 tys. zł.

Po auto do Niemiec

Najbardziej zmotoryzowanymi województwami są: wielkopolskie (403 auta na 1.000 osób) i mazowieckie (402), najmniej – warmińsko-mazurskie (302) i zachodniopomorskie (300). auta

Z opracowania wynika, że najbardziej zmotoryzowanymi województwami są: wielkopolskie (403 auta na 1.000 osób) i mazowieckie (402), najmniej – warmińsko-mazurskie (302) i zachodniopomorskie (300).

Samochodowe zagłębie

Polska jest też jednym z liderów pod względem produkcji samochodów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Szacuje się, że co siódmy wyprodukowany w Europie autobus i co dwudziesty samochód osobowy pochodzi z naszego kraju. Według danych Samaru, w ubiegłym roku pięć działających w Polsce fabryk samochodów osobowych i lekkich dostawczych wyprodukowało prawie 870 tys. aut. Przewiduje się, że w tym roku będzie to ok. 1 mln. Ponad 90 proc. samochodów wyprodukowanych w naszym kraju trafia do zagranicznych klientów.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24