Prąd tanieje

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC Biznes/sxc.huCeny prądu spadły w ciagu kilka miesięcy prawie o 30 proc.

Maleje popyt i spadają ceny prądu, ale na razie tylko na rynku hurtowym. Jak mówi w TVN CNBC Biznes wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki spadek zapotrzebowania na energię elektryczną wyniósł 10 procent. W ślad za tym spadkiem poszła obniżka cen na rynku hurtowym.

Obecnie jedna megawatogodzina kosztuje 170 złotych, w ostatnim kwartale ubiegłego roku było to nawet 240 złotych. Mimo to dostawcy nie proponują obniżek prądu końcowym użytkownikom.

- Tendencja jest oczywista, popyt spada, w ślad za popytem spadają też ceny - mówi wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk.

- Średnio rzecz biorąc, rynek notuje w tej chwili 10-procentowy spadek konsumpcji energii elektrycznej w stosunku do tego, co było w 2008 roku. To jest jednak poważny ubytek, oczywiście głównie z segmentu przemysłowego, segment gospodarstw domowych jest w miarę stabilnym odbiorcą.

Choć ceny prądu spadają, jako jedyny na razie obniżkę cen proponuje Vatenfall. Dla firm będzie to mniej o 5-7 procent, a dla odbiorców indywidualnych o 2 procent.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes/sxc.hu