Prąd na każdą kieszeń

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

Po pierwsze: oszczędzaj energię. Po drugie: szukaj tańszego dostawcy - to rady Urzędu Regulacji Energetyki dla płacących coraz wyższe rachunki za prąd. Teraz będzie to prostsze - prezes Urzędu Regulacji Energetyki uprościł właśnie sposób zmiany dostawcy prądu.

Sposobów na niższy rachunek za prąd może być kilka. Można na przykład zamiast zwykłych żarówek używać energooszczędnych. Można też poszukać firmy, która energię elektryczną sprzeda nam taniej niż dotychczasowy dostawca. Teraz jest to dużo łatwiejsze.

- Nasza aktywność sprowadza się do tego, że musimy znaleźć nowego dostawcę i zawrzeć z nim umowę - przekonuje prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora. - Nowy dostawca załatwia resztę formalności.

Nie tak straszna procedura

Sęk w tym, że odbiorcy energii często nawet nie wiedzą, że mają taką możliwość. Nie wiedzą też, które firmy energetyczne mogłyby dostarczać im energię.

Teraz nowego dostawcę energii elektrycznej możemy sobie wybierać wielokrotnie w ciągu roku. Wcześniej za darmo taka zmiana mogła się odbyć tylko dwa razy na dwanaście miesięcy. Dodatkowo cała procedura nie trwa dłużej niż miesiąc.

Jak się jednak okazuje, zmiany dostawców nie są jednak zbyt popularne.

- Wśród klientów indywidualnych na zmianę decydują się pojedyncze osoby - mówi TVN CNBC Biznes Dariusz Lubera, prezes Grupy Tauron. W przypadku zarówno Enion Energii, czy firmy Energia Pro Gigawa - to są pojedyncze osoby. W Energii Pro zaledwie 9 osób zmieniło dostawcę.

- Z naszej oferty skorzystało do tej pory 600 klientów - informuje Grzegorz Lot, dyrektor w Vattenfall Polska.

Zdaniem niektórych, klienci nie zmieniają dostawców, bo przede wszystkim - różnice w cenach oferowanych przez nich nie są istotne. A poza tym - często nie wiedzą jak to zrobić.

Odbiorca wrażliwy na ceny

Odbiorcy nie interesują się możliwościami rynku energetycznego, ale za to odbiorcami interesuje się URE. Prezes chce nauczyć najbiedniejszych klientów, jak oszczędzać prąd. Nad odpowiednim prawem wspomagającym tak zwanych "odbiorców wrażliwych" pracuje już ministerstwo gospodarki. I wiele wskazuje na to, że te prace przyspieszy.

- Rynek się zmienia niezwykle dynamicznie, ceny hurtowe były dotychczas niskie, ale przed nami to jest tylko jeden kierunek - do góry. Ceny wzrosną - informuje Grzegorz Sołtysik z PriceWaterhouseCoopers.

Źródło: TVN CNBC Biznes