Pracy szukaj w przemyśle i logistyce

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huSzukasz pracy? Szukaj w przemyśle lub logistyce

Polscy pracodawcy wciąż myślą o zatrudnianiu nowych pracowników, ale takie plany stają się coraz rzadsze - wynika z badania firmy Manpower "Perspektyw Zatrudnienia dla Polski". Zamiar zatrudniania deklaruje 17 proc. ankietowanych firm, zwalniać zamierza 12 proc., pozostałe 68 proc. nie zamierza zmieniać zatrudnienia.

Badanie firmy Manpower, dotyczące oczekiwań wobec I kwartale 2011 roku, powstało na podstawie ankiet wśród 750 polskich pracodawców.

"Pracodawcy deklarują lekki spadek intencji zatrudniania nowych pracowników w I kwartale 2011 r. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski osiąga +5 procent i na tle umiarkowanie optymistycznych w tym kwartale prognoz w krajach europejskich jest to dobry wynik" - napisano w raporcie.

W porównaniu z IV kwartałem 2010 roku odnotowano umiarkowany spadek prognozy o sześć punktów procentowych, natomiast w ujęciu rocznym nastąpił wzrost o jeden punkt procentowy.

Jak podają autorzy raportu, perspektywy zatrudnienia są największe dla instytucji sektora publicznego, a także w sektorach Transport/Logistyka i Produkcja przemysłowa.

- Pracodawcy z sektora Produkcja przemysłowa przewidują tworzenie nowych etatów w I kwartale 2011 r., a plany firm z tego sektora są dużo bardziej optymistyczne niż w 2009 r. i na początku 2010 r. Dla sektora Transport/ Logistyka nie odnotowaliśmy tak wysokich prognoz od III kwartału 2008 r. Nadal największe intencje do tworzenia nowych etatów obserwujemy wśród pracodawców z sektora Instytucje sektora publicznego - powiedziała dyrektor generalna Manpower Polska Iwona Janas.

Prognoza netto zatrudnienia w instytucjach sektora publicznego wynosi +20 proc.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu